Noslēdzies “eXperiments” fināls

Sestdien, 24. maijā Latvenergo koncerna erudīcijas konkursa ”eXperiments” finālā ar ievērojamu punktu pārsvaru uzvaras laurus plūca Zemgales reģiona jaunieši – Jēkabpils Valsts ģimnāzijas komanda „YOLO-6”. Spraigā cīņā jēkabpilieši apliecināja sevi kā erudītākos, kopumā iegūstot 29 punktus. Otrajā vietā ierindojās Madonas Valsts ģimnāzijas komanda ar 21 punktu, bet trešajā vietā ar 20 punktiem kopvērtējumā Rīgas 94. vidusskolas komanda. Konkursa laureāti un galvenās balvas ieguvēji dosies izglītojošā ceļojumā uz Tunisiju.

Vairākos konkursa fināla uzdevumos bija iespējams iegūt lielu maksimālo punktu skaitu, līdz ar to visām komandām gandrīz pēc katra uzdevuma bija iespēja pārņemt vadību. Sīvākā cīņa notika par otro vietu – pēc pieciem fināla uzdevumiem Madonas Valsts ģimnāzijas komanda „Epsilons7” un Rīgas 94. vidusskolas komanda „Satelīti” ieguva vienādu punktu skaitu. Tikai ar papilduzdevuma palīdzību tika noskaidrots vietu sadalījums. Godpilno 4. vietu ieguva Jaunpils vidusskolas komanda „Mezoni”, savukārt piekto un sesto vietu dalīja Līvānu 2. vidusskolas komanda „Fotons” un Dundagas vidusskolas komanda „Melnās panteras”.

Finālā jaunieši pierādīja savas zināšanas praktiskos uzdevumos, kas saistīti ne tikai ar fizikas pamatprincipiem, bet arī dažādu izgudrojumu vēsturi un to attīstības posmiem. ”eXperiments” dalībnieki veica zinātnes evolūcijas ceļu, sākot ar pirmajiem elektroenerģijas atklājumiem dabā, līdz pat mūsdienīgākajiem teleskopiem un GPS satelītiem. Uzdevumi bija sarežģīti un āķīgi, tāpēc komandām savus padomus sniedza mentori – Latvijas Universitātes (LU) rektors Mārcis Auziņš, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes dekāns Oskars Krievs, LU Fizikas un matemātikas fakultātes vadošais pētnieks Vjačeslavs Kaščejevs, RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošais pētnieks Pēteris Apse-Apsītis, kā arī RTU profesors Gatis Bažbauers.

Komandu sniegumu finālā izvērtēja žūrija: AS „Latvenergo” valdes loceklis Māris Kuņickis, AS „Latvenergo” Izpētes un attīstības direktors Māris Balodis, Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes pasniedzējs Ansis Avotiņš un konkursa konsultants un fizikas skolotājs Raitis Streičs. Māris Kuņickis norādīja, ka visi fināla dalībnieki ir ieguvēji, piedaloties ”eXperimentā”: „Jūs pierādījāt, ka esat fizikā erudītākie skolēni Latvijā. Ceru, ka konkursā gūtā pieredze būs stimuls tālākai profesijas izvēlei un jau tuvā nākotnē redzēsim jūs kā spožus inženierus un zinātniekus, kas palīdzēs attīstīt fizikas nozari Latvijā!”

Konkursa ”eXperiments” fināla spēli vadīja enerģiskais Kaspars Zlidnis. Konkursa laikā dalībniekus un skatītājus ar aizraujošiem priekšnesumiem priecēja „Jaunā talantu fabrika” uzvarētāja Aminata Savadogo, starptautisku konkursu laureāte Paula Katrīna Dīringa, Elzas Kronbergas deju studija „BUMP”, jaunais dziedātājs Emīls Mangulis un Linda Mangule, kā arī apvienība „Parkour show” un citi.

Šogad erudīcijas konkurss ”eXperiments” notika 19. reizi, un tajā reģistrējās 176 komandas no visas Latvijas. Pēc divām neklātienes atlases kārtām 30 zinošākās komandas jeb piecas no katra reģiona – Zemgales, Latgales, Kurzemes, Vidzemes, Rīgas reģiona un Rīgas pilsētas – kvalificējās klātienes pusfināla kārtai. Pusfinālos tika noskaidrotas sešas veiksmīgākās komandas, kas ieguva iespēju turpināt cīņu konkursa finālā.

Latvenergo koncerns erudīcijas konkursu organizē kopā ar mācību portālu par fiziku „FIZMIX”, Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamentu, žurnālu zinātkāriem lasītājiem „Uzzini!”, Latvijas populārāko ziņu portālu „Delfi”, skolēnu un studentu karti „ISIC”, graudu pārstrādes uzņēmumu „Dobeles dzirnavnieks”,  tūrisma aģentūru „Latvia Tours”, izglītības uzņēmumu „Lielvārds”, saldumu ražošanas uzņēmumu „Skrīveru saldumi”, kinoteātri „Kino Citadele” un ātrās ēdināšanas restorānu tīklu „Hesburger”.

Informāciju sagatavoja:

Sandra Vējiņa

Preses sekretāre

AS Latvenergo