Instrumentālo kolektīvu un popgrupu maratons… Rīga, Pierīga, Zemgale

20.aprīlī Rīgas 45. vidusskolā un 22. aprīlī Bērnu un jauniešu centrā „Laimīte”  ceļā uz XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem notika Latvijas izglītības iestāžu vokāli instrumentālo ansambļu, instrumentālo kolektīvu un popgrupu festivāls – konkurss.

Konkurss abas dienas notika atbilstoši VISC nolikumam  – katrs jaunākās un vidējās vecuma grupas kolektīvs izpildīja 2 skaņdarbus, savukārt vecākā grupa – no iesniegtajiem 5 skaņdarbiem vienu izlozēja un viens tika žūrijas izvēlēts. Dalībnieku vecuma amplitūda bija no 6 – 25 gadiem, savukārt žanru daudzveidība bija tiešām iespaidīga – konkursā piedalījās

  • 4 tautas mūzikas ansambļi Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas bērnu kapela un Limbažu Bērnu un jauniešu centra lauku kapelas „Eži” 3 grupas;
  • 8 popgrupas no Ikšķiles, Carnikavas, Tukuma un Rīgas BJC „Kurzeme”;
  • 5 vokāli instrumentālie ansambļi no Rīgas 45. vidusskolas un Rīgas 6. vidusskolas, kā arī Seces pagasta pamatskolas;
  • 4 džeza ansambļi no Jelgavas, Ozolniekiem un Tukuma;
  • 6 akustiskie vokāli instrumentālie ansambļi no Limbažiem, Aizkraukles, Rīgas Valsts Vācu ģimnāzijas , Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas un BJC „Kurzeme”;
  • 20 instrumentālie ansambļi no Rīgas, Babītes, Ozolniekiem, Tukuma un Kuldīgas.

Kopumā  – 47 kolektīvi ar interesantām programmām sākot no vienkāršām latviešu tautas dziesmām līdz džeza standartiem, kas no izpildītāja prasa augstu meistarību . Bērni un jaunieši spēlēja sintezatorus un kokles, zvanus un akordeonus, visu veidu pūšaminstrumentus, vijoles un čellus, protams, arī ģitāras un daudzveidīgas  un novatoriskas perkusijas –  netrūka pat slotas un virtuves piederumu.

Žūrija bija savas jomas profesionāļi – džeza dziedātāja un pedagoģe  Inga Bērziņa, mūziķis Goran Gora, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas instrumentu spēles pedagoģijas katedras vadītājs Zigmunds Žukovskis, šīs pašas augstskolas docents Guntars Bernāts, tautas mūzikas eksperts Jānis Grigalis un projekta vadītājs Valsts izglītības satura centra vecākais referents Egils Šķetris. Katrs no viņiem deva savu padomu topošajiem mūziķiem, bet vienojošais visiem bija – mīlēt savu instrumentu, nenogurstoši pilnveidot spēlētprasmi, lai mūzikas valodā spētu paust visu emociju gammu un nekāds stress nevarētu to ietekmēt.

No visiem Rīgā tarificētajiem kolektīviem konkursā piedalījās 24 ansambļi no 7  izglītības iestādēm.

Parādītais sniegums bija neviendabīgs un dažāds – sākot no Rīgas 6. vidusskolas grupas „ČRN” audzēkņu jaunrades, kas tika novērtēta ar III pakāpi ( 28,83 p., ped. Ā.Šķepasts), beidzot ar I pakāpi ieguvušajiem – Rīgas Valsts Vācu ģimnāzijas vokāli instrumentālo ansambli E.Verro vadībā ( 43,5p.) un BJC „Altona” zvanu ansambli „Primus” Kristapa Karpa vadībā ( 43,07 p.).  Labākie rezultāti kopvērtējumā Rīgas 45. vidusskolas mūziķiem, kas arī saprotams, jo skolā pastiprināta uzmanība mūzikas apguvei.

Ar vairākiem un dažādiem  – pūšaminstrumentu un stīgu instrumentu kolektīviem sevi skatē parādīja Rīgas 10. vidusskolas audzēkņi. Apsveicama pedagogu spēja šajā tehnoloģiju laikā tomēr tik daudzus jauniešus piesaistīt tādu nopietnu instrumentu kā vijoles, čella un klarnetes spēlei..

Popgrupu kategorijā piedalījās tikai 1 kolektīvs no Rīgas – BJC „Kurzeme” popgrupa Elīnas Černiševas vadībā. Gribējās dzirdēt arī pārējās Rīgā dziedošās popgrupas.

Vairums Rīgas kolektīvu ieguva II pakāpes diplomus, vērtīgu skatuves pieredzi  un brīnišķīgus klausītājus – savus vienaudžus, kas prata novērtēt ieguldīto darbu un ļoti uzmanīgi klausīties.

 

Tā kā šis bija novada pasākums – tajā piedalījās arī Zemgales un Pierīgas kolektīvi, tās patiešām bija divas brīnišķīgas, ar mūziku piepildītas dienas, kurās ikviens kolektīvs varēja parādīt sevi un salīdzināt, kādi kolektīvi darbojas galvaspilsētā un ārpus tās.

Īpašs baudījums bija klausīties viesus  – Līgas Aleksandras Jāvaldes vadīto  Kuldīgas BJC kvintetu „Kuldīgas saksofonisti” un Jelgavas novada bigbendu un COMBO, kurus vada Raitis Ašmanis. Šo kolektīvu pieredze un atraisītais priekšnesums bija īsta rozīnīte katrā no dienām.

Paldies par laipno uzņemšanu Rīgas 45. vidusskolas kolektīvam, īpaši Mārim Vitkus par organizatorisko palīdzību un skaņu operatoram Dainim Heinsbergam!

Paldies arī BJC „Laimīte” par iespēju izmantot skanīgo zāli šim notikumam!

Rezultātu lapa Rīga Rīgas 45.vidusskola 20.aprīlī

Rezultātu lapa Rīga Laimīte 22. aprīlī

Uz tikšanos mūzikā!

Sagatavoja

Rīgas Interešu izglītības metodiskā centra

pasākumu koordinatore Ilze Atardo