Uzsākot muzejiem veltītu pastmarku sēriju, Latvijas Pasts pirmo pastmarku velta Rīgas Porcelāna muzejam

2021. gada 6. augustā VAS “Latvijas Pasts” izdod pirmo pastmarku jaunā pastmarku sērijā “Latvijas muzeji”, un  pirmais šīs sērijas izdevums veltīts Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzejam. 

Pirmās dienas zīmogošana norisināsies 6. augustā no plkst. 10.00 līdz 15.00 Rīgas Porcelāna muzejā, saskaņā ar sarakstu pēc iepriekšējas pieteikšanās (interesentus aicinām sazināties un pieteikties, rakstot uz filatelija@pasts.lv). Savukārt no plkst. 15.00 līdz 16.00 iespēja iegādāties pastmarku un aploksni būs ikvienam interesentam.

Pastmarkas kompozīcija veidota, iekļaujot tajā Rīgas porcelāna ražotnēs tapušus mākslas priekšmetus, kas šobrīd glabājas Rīgas Porcelāna muzejā un ir daļa no Nacionālā muzeju krājuma: dekoratīva vāze “Dziesmu svētki” (formas un apgleznojuma autore Zina Ulste, 1973, metālkalums Kārlis Verners, 2003), servīze “Tauta” (formas autors Jēkabs Bīne, 1936, 1937, apgleznojuma autore Mirdza Jurča, 1958), dekoratīvs šķīvis (apgleznojuma autore Beatrise Kārkliņa, 20. gs. 50. gadi) un svečturis “Ilga” (formas un apgleznojuma autore Ilga Vanaga, 1969). 

Uz aploksnes redzams Rīgas Porcelāna rūpnīcas mākslinieces Beatrises Kārkliņas 1966. gadā radītais garšvielu trauku komplekts “Rotaļa” un tā ražošanas inventārs: formas, modeļi, kapes – Rīgas Porcelāna muzeja krājumā saglabātas tiek arī šādas rūpnieciskās kultūras liecības. 

Savukārt pirmās dienas zīmogā izmantots kafijas servīzes “Laima” siluets. Servīze “Laima” gan tējas, gan kafijas versijā bija viens no pirmajiem lielajiem dizaina uzdevumiem tolaik jaunajai māksliniecei Zinai Ulstei, kura 1953. gadā bija kļuvusi par Rīgas Porcelāna fabrikas galveno mākslinieci.

Jaunā pastmarku sērija “Latvijas muzeji” veidota, lai iepazīstinātu ar plašo muzeju klāstu Latvijā, stiprinot kopējo muzeju lomu sabiedrībā. Muzeju sektors ir būtisks kultūras nozarei. Tas kalpo sabiedrībai un tās attīstībai.

Pastmarka Rīgas Porcelāna muzejs izdota 50 000 eksemplāru tirāžā, un tās nominālvērtība ir  viens eiro, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramiem Latvijas teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 1000 eksemplāru tirāžā. Pastmarkas un aploksnes dizaina autore ir māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja. Dizainā izmantoto priekšmetu fotogrāfiju autors ir fotogrāfs Gvido Kajons.

Atgādinām, ka, atrodoties Muzeja telpās, jāievēro visi valstī noteiktie epidemioloģiskās drošības noteikumi (roku dezinfekcija, mutes un deguna aizsega lietošana, divu metru distances ievērošana, apmeklētāju skaita ierobežojumi un darbinieku norādījumi par noteikumu ievērošanu). 

Covid-19 infekcijas izplatības laikā pastmarku pirmās dienas zīmogošana pasta nodaļās nenotiek, tāpēc pastmarku kolekcionāri un filatēlijas interesenti par pastmarku zīmogošanas iespējām aicināti sazināties ar Latvijas Pasta vērtszīmju un filatēlijas departamentu, rakstot uz e-pasta adresi: filatelija@pasts.lv. 

Jauno pastmarku un aploksni sākotnēji varēs iegādāties Rīgas 10. pasta nodaļā Elizabetes ielā 14/43 un pasta centrā “Sakta”, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī      Latvijas Pasta e-veikalā.