Tehniskās jaunrades nama “Annas 2” komanda pārstāv Latviju vispasaules jauniešu sacensībās FIRST Global Challenge 2020

FIRST Global Challenge ir ikgadējas, starptautiskas robotikas un tehnoloģiju sacensības jauniešiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem. Šajās sacensībās Latviju jau atkal veiksmīgi pārstāv komanda no Tehniskās jaunrades nama “Annas 2” Elektronikas un robotu tehnikas pulciņa. Komandas dalībnieki ir Ričards Liškovskis, Kristofers Nīmanis, Reinis Āboltiņš un Reinis Araks.

Šogad no 27. jūnija līdz 25. septembrim sacensības norisinās attālināti –jauniešiem tiek dota iespēja izpildīt dažādus uzdevumus sociālajos medijos, klausīties iedvesmojošas un izglītojošas nozares profesionāļu lekcijas un piedalīties tiešsaistes tehniskajās mācībās. Pasākuma galvenie mērķi ir veicināt izpratni par STEM (Science, technology, engineering and mathematics) izglītību un dot iespēju jauniešiem apgūt tehniskās un sociālās prasmes, kas veicina jauniešu profesionālo izaugsmi inženierijas un tehnoloģiju jomā. FIRST Global Challenge liek jauniešiem meklēt risinājumus problēmām, ar kurām jau ilgstoši saskaras pasaule – pārtikas trūkums, izglītības un medicīnas nepieejamība, dabas piesārņojums.

TJN “Annas 2” komandas dalībnieki lepojas ar iespēju pārstāvēt savu valsti šāda mēroga pasākumā.

Ričards Liškovskis, komandas kapteinis – “Šī ir pirmā reize, kad es piedalos šajā pasākumā. Neskatoties uz to, ka šogad tas notiek neklātienē, viss ir ļoti labi organizēts un ir jūtams sacensību gars. Arī uzdevumi, kurus jāpilda komandai, ir neparasti un mudina komandas dalībniekus labāk iepazīt savu un citu cilvēku kultūru. Piemēram, vienā uzdevumā bija jākonstruē mehānisms ar nosaukumu “Glorious Global Motion Machine” (“Krāšņā globālās kustības mašīna”). Tā ir trase ar šķēršļiem, pa kuru pārvietojas bumbiņa un kuras mērķis ir parādīt pēc iespējas sarežģītāku enerģijas transportēšanas veidu. Visu komandu veikums tika apkopots ar video montāžas palīdzību, izveidojot vienu lielu ierīci. Kādā citā uzdevumā bija jāgatavo savai valstij raksturīgs ēdiens, lai tā izveidotu lielo pavārgrāmatu, kurā apkopotas receptes no visām valstīm. Arī man bija iespēja apgūt jaunas prasmes, piemēram, tīmekļa programmu izstrādi, 3D modelēšanu, kā arī uzlabot savas komunikācijas un sadarbības prasmes. Piedaloties šajā pasākumā, es izpratu STEM izglītības nozīmi, kā arī to, ka visvairāk var sasniegt, strādājot kopā.”

Kristofers Nīmanis – “Es piedalos FIRST Global Challenge jau otro gadu. Pagājušogad, piedaloties sacensībās Dubaijā, es sapratu cik interesanti un labi ir strādāt komandā, guvu izpratni par to, kāds ceļš jāveic, lai nonāktu līdz gatavam robotam. Šogad viss ir citādi, jo sacensības notiek attālināti, tādēļ šoreiz ir vairāki mazi uzdevumi, nevis viens liels. Esmu sapratis, ka viena no svarīgākajām lietām STEM ir sadarbība.”

Tehniskās jaunrades nams “Annas 2” aicina jaunus audzēkņus vecumā no 10 līdz 22 gadiem uz Elektronikas un robotu tehnikas nodarbībām. Skolotāja Egmonta Pavlovska vadībā audzēkņi mācās izgatavot daudzveidīgas elektroniskas ierīces – skaņu un gaismu tehniku, automātikas un signalizācijas iekārtas, sakaru aparatūru, robotus, elektroniskas spēles, ierīces un tālvadības sistēmas. Praktiski darbojoties elektronikas un robotu tehnikas darbnīcā, tiek attīstīts gan prāts, gan roku veiklība.

Darbnīcā apgūtās prasmes ir kā stingrs pamats veiksmīgai karjerai arvien augošajā elektrotehnikas un elektronikas nozarē.

Autors: Ričards Liškovskis, TJN “Annas 2” elektronikas un robotu tehnikas pulciņa audzēknis.