SIA “Rīgas meži” vides izglītības projekts “Zaļā klase” – mācību ekskursijas mežā

Lai vairotu skolēnu izpratni par meža daudzveidīgo nozīmi, mācītu pazīt dabu un saudzīgu attieksmi pret to, SIA “Rīgas meži” īsteno vides izglītības projektu “Zaļā klase”.

Projekta ietvaros tiek organizētas mācību ekskursijas SIA “Rīgas meži” piederošajās mežu platībās, ražošanas teritorijās un telpās Ogres pusē – Daugavas mežniecībā, kokaudzētavā “Norupe” un kokzāģētavā “Norupe”. Mācību ekskursiju ilgums ir 2–4 stundas, un to laikā var dabā izsekot līdzi pilnam meža apsaimniekošanas ciklam no sēklas līdz dēlim, uzzināt interesanto par Latvijas dabu, izkustēties vai gūt mieru mežā.

Kokaudzētavā “Norupe” iespējams izstaigāt priežu sēklu plantāciju un uzzināt, kādi ģenētikas brīnumlīdzekļi tiek izmantoti, lai Rīgas priede augtu ātrāk un augstāk. Rīgas mežos priedes izaug 30–40 m garas. Un tas ir gandrīz 12 stāvu mājas augstumā. Kokaudzētavā “Norupe” var pasvārstīt saujā priežu, egļu, bērzu un melnalkšņu sēklas, izsekot līdzi meža stādu ceļam no to atspēriena punkta siltumnīcās līdz pēdējai pieturvietai – izstādīšanai izcirtumos. Pavasarī var iejusties mežsaimniecisko darbu veicēju ādā, ņemt rokās stādāmo stobru un speciāli ierīkotā mitrumizturīgā saplākšņa stādīšanas laukumā izmēģināt spēkus meža stādiņu stādīšanā.

Daugavas mežniecībā ierīkotajā mācību klasē atraktīvā veidā, veicot eksperimentus, izspēlējot viktorīnas un aplūkojot meža zvēru izbāzeņus, iespējams uzzināt, kas ir mežs un kāds tam sakars ar futbolu, kādas ir valdošās koku sugas Rīgas mežos un kāds tām sakars ar mūzikas instrumentiem, pavisam parastu linoleju un elektrības pārvades gaisa līnijās izmantotajiem stabiem, kādi meža zvēri mīt Rīgas mežos un kādi ir to olimpiskie rekordi. Savukārt, dodoties pastaigā pa tuvējās apkārtnes dabas takām, iespējams uzzināt un iemēģināt roku dažādos mežsaimnieciskajos darbos – koku augstuma un apkārtmēra noteikšanā, dastošanā, šķērslaukuma mērīšanā un apkārtējās vides sakopšanā. Tā ir arī iespēja mācīties pazīt dabu – atpazīt kokus un krūmus pēc to lapām, mizas un augļiem, noteikt koku vainas un atšķirt lietaskoku no brāķa, saprast, ka sūnas aug uz koka stumbra vairāk ziemeļu pusē, bet sveķi vairāk izdalās dienvidu pusē, arī skudras savus pūžņus parasti būvē kokam dienvidu pusē.

Visbeidzot kokzāģētavā “Norupe” uz īpaši izbūvēta balkoniņa un mācību īsfilmiņā var vērot realitātes šovu Zāģis – kā baļķi pārtop par zāģmateriālu un kas pēc tā visa paliek pāri: miza, biomasa, šķelda, skaidas un pat pelni, bet, galvenais, kur to izmanto. Bet, ja gribas likt lietā pašu rokas un prātu, iespējams sanaglot putnubūrīšus mazajiem dobumperētājiem – zīlītēm un melnajiem mušķērājiem.

SIA “Rīgas meži” organizētās mācību ekskursijas ir bez maksas, un galvenā mērķauditorija ir vispārizglītojošo un profesionālo mācību iestāžu audzēkņi.

Laipni lūgti Zaļajā klasē!