Rīgas Kultūras centrā  “Iļģuciems” norisināsies Latvijas ebreju mūzikas vakars “Džingale”

9. aprīlī plkst. 19.00 Rīgas Kultūras centrā “Iļģuciems” notiks folkloras studijas “Banga” koncerts “Džingale”, kas mūsdienu skanējumā atklās latviešu folklorista Emiļа Melngaiļa 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā Latvijas un Lietuvas teritorijā savāktos vietējo ebreju mūzikas materiālus.

Pierakstot latviešu un arī ebreju folkloru, E. Melngailis saglabāja daļu tā laika kultūras, kas veidojusi Baltijas mūzikas dzīvi un atbalsojas mūsdienu kultūrtelpā. Folkloras studija “Banga” iepazinusies ar šo repertuāru, stiprinājusi izpratni par kaimiņu kultūru komunikācijas ceļu, izlaidusi to caur savu estētisko izjūtu un radījusi koncertprogrammu, kas atklāj kādreiz un joprojām starp latviešiem dzīvojošo ebreju smalko dvēseliskumu, saglabājot latviskas mūzikas ritmu. “Daļa šīs mūzikas izklausās pēc īstiem latviešu dančiem un šis nav mēģinājums padarīt to par klezmeru, bet drīzāk vēlēšanās stiprināt atziņu, ka kultūras nepārtraukti viena otru ietekmē un bagātina,” stāsta grupas pārstāve Ilga Vālodze Ābele. Vēl viens motīvs, kas caurstrāvo koncerta ideju, ir māju tēma. “Banga”, īpaši šobrīd, vēlas aktualizēt māju nozīmi, uzsverot, ka, līdzīgi kā ar latviešiem pasaulē, arī šajā reģionā mājas guvuši dažādi etnosi, un cik būtiski cilvēkiem ir izjust piederību vietai, kā arī sabiedrības atbildību šo sajūtu stiprināt.

Koncertā būs dzirdami kā ebreju, tā latviešu kultūrai raksturīgi mūzikas instrumenti –  vijoles, bajāns, mandolīna, trompete, bungas, tamburīni, stabules un dūdas, kā arī latviešu un jidiša mēlēs ieskanēsies dziesmas un tautas pasakas, kas atklāj ebreju kultūrā iekodētas morāles vērtības, mitoloģiju un pieredzi. Programmas scenārijā izmantoti iniciācijas motīvi, pastiprinot kā pasaku varoņu pārbaudījumu izturēšanas tematiku, tā simboliski iezīmējot sabiedrības grupu ceļu pretī izpratnei vienai par otru.

Folkloras studija “Banga” darbojas kopš 2016. gada un apvieno jaunus un ar folkloru saistītus cilvēkus, kopā pētot un atzīmējot latviešu gadskārtu tradīcijas un veidojot konceptuālus muzikālus projektus, kas caur seniem folkloras materiāliem ļauj runāt par šodien aktuālām tēmām. Koncertprogramma “Džingale” tapusi ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums”, etnomuzikologa Mārtiņa Boiko, komponista Jēkaba Nīmaņa, muzeja “Ebreji Latvijā” un tā direktora Iļjas Ļenska atbalstu.

Biļetes uz koncertu var iegādāties “Biļešu paradīzes” interneta vietnē un biļešu kasēs. Apmeklējot Kultūras centru, lūdzam ievērot epidemioloģiskās drošības noteikumus.