Ķīpsalā trīs simti roboti sadala Latvijas čempionu laurus

292 ātrākie un spēcīgākie pašizgatavotie roboti no visas Baltijas sestdien pierūcināja Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultāti, kur norisinājās 12. Latvijas Robotikas čempionāta piektais, noslēdzošais posms. Cīņas arēnās, trasēs un labirintos tika noskaidroti 2018./2019.gada labākie robotu būvētāji 15 disciplīnās.

Viskuplāk pārstāvēta bija LEGO sumo kategorija, kur par uzvaru cīnījās 113 roboti. Šajā disciplīnā divi roboti cenšas izstumt viens otru no apaļa cīņas laukuma. 1.-5.klašu vecuma grupā kopvērtējumā uzvarēja Ivans Ribnikovs no Daugavpils komandas AYE ar robotu AYE IR, savukārt 6.-12. klašu grupā triumfēja Otto Vaškevičs no Transporta un sakaru institūta (TSI) robotikas kluba ar Grizzly.

Mini sumo sacensībās piedalījās 44 roboti, no kuriem gandrīz puse bija viesi no Lietuvas. Skolēnu konkurencē par čempionu gan Rīgā, gan kopvērtējumā kļuva Pirmās programmēšanas skolas pārstāvis Dzintars Straupe ar robotu Sum0, bet amatieru konkurencē uzvarēja Aleksandrs Tikačovs no Robotu Skolas ar Skorpionu.

Līnijsekotāju sacensībās, kur autonomiem robotiem pēc iespējas ātrāk un precīzāk jāizbrauc sarežģītas trases, sekojot melnai līnijai, skolēnu grupā čempionāta kopvērtējumā uzvarētāja laurus plūca Lauris Šmeiksts no Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas ar Vektoru, bet amatieru konkurencē visizveicīgākais bija šīs pašas komandas pārstāvja Vladimira Birjukova izgatavotais Noname. LEGO līnijsekotāju konkurencē labākais bija Kirila Ivanova Blitz no TSI robotikas kluba. Pirmo reizi Robotikas čempionātā norisinājās atsevišķi disciplīna pašiem jaunākajiem censoņiem – Uzbūvē savu robotu. Šajā disciplīnā bērni no Rīgas skolām sacensību atmosfērā apguva pirmās iemaņas robotu būvē un programmēšanā.

Kopumā 12. Latvijas Robotikas čempionāta piecos posmos piedalījās teju 500 robotu. Visu posmu rezultātus un kopvērtējuma tabulas var aplūkot vietnē http://robotuskola.lv/lv/lrc-kopvertejums/

“Neatkarīgi no tā kurš šodien mājup dosies ar čempiona titulu, šeit visi klātesošie ir absolūti uzvarētāji!” pasākuma atklāšanas uzrunā teica Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas (LETERA) prezidents Normunds Bergs, kurš uzskata, ka robotu darbs ir mūsu nākotne un uzsver, ka darba tirgū pieaug pieprasījums pēc robotus operēt spējīgiem darbiniekiem, tieši tādiem, kādi ir šie jaunieši.

Pateicoties mērķtiecīgam darbam robotikas pulciņu skolotāju sagatavošanā un robotikas popularizēšanā, aizvien vairāk bērnu visā Latvijā var nodarboties ar robotu konstruēšanu. Bērniem ir interese par robotiku un elektroniku, jo īpaši šādā aizraujošā, saprotamā formā, kā robotu būvēšana. Par to liecina aizvien kuplākais Latvijas Robotikas čempionāta dalībnieku pulks un degsme, ar kādu skolēni cenšas uzlabot savus lolojumus. Līdz šim LETERA ir apmācījusi 150 jaunus robotikas pulciņu skolotājus visā Latvijā un darbs turpinās. Tuvākajā nākotnē ir plānots sagatavot vēl 300 pasniedzējus.

Kamēr skolēni un entuziasti mērojās spēkiem arēnās, skolotāji piedalījās seminārā par tēmām «Izglītojošo robotikas produktu attīstības tendences. Makeblock produktu jaunumi» un  «Lietu interneta (Internet of Things) tehnoloģijas, to pielietojums».

Interesenti arī varēja iepazīties ar modernajām tehnoloģijām, karjeras un izglītības iespējām inženierzinātnēs, par ko atraktīvā un uzskatāmā veidā informēja HansaMatrixSAF TehnikaLEMONA electronics, Rīgas Tehniskā universitāte, Ventspils Augstskola, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Ogres Tehnikums un Tehnobuss – mobila, ar modernām tehnoloģijām aprīkota demo laboratorija.

Robotikas čempionātu organizē RTU Robotikas klubs, RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte, RTU Datorzinātnes un Informācijas tehnoloģijas fakultāte, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija un LETERA Klasteris.