Aicina iesaistīties konkursā “Praktiskā atkritumu māksla”
Mūsdienās mēs radām tik daudz atkritumus kā nekad. Pamatā tas saistāms ar šī gadsimta izteikto patērētāju kultūras iezīmi, kas nozīmē, ka sabiedrības locekļi arvien vairāk iegādājas preces un pakalpojumus, jo to iepakojums, noformējums un pasniegšanas veids piesaista uzmanību un nodrošina maksimālu ērtību, kā arī atbilstību noteiktām laikmeta prasībām.
Piemēram, mums ir izdevīgi iegādāties dzērienus plastikāta pudeļu iepakojumā, jo tas ir lēti, ērti un ir plaša sortimenta izvēles iespēja. Tāpat arī apģērbu un apavu mode mainās tik strauji, ka, piemēram, nenonēsājot jau iegādātus apavu pārus, tiek atkal iegādāts kas jauns, jo tas atbilst šī brīža modes tendencēm. To pašu var attiecināt uz apģērbu un ikdienas aksesuāriem (piem. rokassomiņas, somas, cepures, šalles utt.). Pieminēšanas vērtas noteikti ir arī plaši iecienītas saimniecības preces, kuras nodrošina ērtu un kvalitatīvu ikdienu, lai gan to izgatavošanā pielietotie materiāli nav dabai draudzīgi, ja tie nonāk atkritumos (piem. plastmasas izstrādājumi pārtikas uzglabāšanai vai saldēšanai, vienreizējie trauki utt). Šo preču ražošanai izmantojamie materiāli cenu ziņā kļūs arvien pieejamāki ikvienam pircējam, tādēļ preču patēriņš kopumā pieaug. Bet ir jāatzīst, ka šāds dzīves veids tomēr manāmi veicina saražoto atkritumu pieaugumu kopumā.
Vai tiešām visiem priekšmetiem, kuri vairs nepilda savas tiešās funkcijas ir jānonāk atkritumos?
Getliņi EKO rīko konkursu ar mērķi aicināt skolas vecuma bērnus un jauniešus neizmest atkritumos visus šķietami nokalpojušos priekšmetus, bet gan likt lietā iztēli un piešķirt tiem otru dzīvi (rast tiem kādu citu praktisku pielietojumu), tādejādi aktualizējot tēmu par to, kā ikviens no mums var rīkoties atbildīgi un samazināt ikdienā saražoto atkritumu daudzumu.
Uzdevums: Izvēlēties kādu priekšmetu, kurš savu pamata uzdevumu jau ir veicis (ir nolietots) un rast tam kādu citu praktisku ikdienas pielietojumu.
Izvēlēto priekšmetu drīkst uzlabot, pārveidot vai papildināt ar nepieciešamajiem elementiem tā, lai tas spētu pilnvērtīgi veikt kādas pavisam jaunas, praktiskas funkcijas. Darba procesā konkursa dalībniekam drīkst būt kāds palīgs vai mentors, bet šis palīgs/mentors nedrīkst veikt visus pamata uzdevumus priekšmeta izstrādē. (Šī iespēja vairāk attiecināma uz jaunāko klašu skolniekiem.)
Darba process ir jādokumentē vismaz 5 posmos (jāfotografē un katrai foto fiksācijai jāpievieno īss apraksts, apmēram viena teikuma ietvaros).
Izvēlētā jaunā priekšmeta funkcijai ir jābūt reāli praktiskai, ikdienā pielietojamai.
Balvu fonds: Trīs balvas 50 EUR vērtībā katras grupas uzvarētājam un trīs SIA “Getliņi EKO” simpātiju balvas. Veicināšanas balva – pārsteigums no SIA “Getliņi EKO”.