Sveicam 50. Starptautiskā bērnu mākslas izstāde-konkursa „Lidice 2022” laureātus!

Atzīmējot Pasaules kultūras un dabas mantojuma konvencijas 50.gadadienu, 2022. gadā Čehija izvēlēta par tikšanās vietu pasaules muzeju profesionāļiem, tādēļ konkursa “Lidice 2022” tēma – MUZEJS.

Veidojot mākslas darbus, bērni un jaunieši tika aicināti iedvesmoties no dažādām kolekcijām un muzeju krājumiem, tautu nemateriālā kultūras mantojuma, mākslas galerijās ar pasaules slavenu mākslinieku darbiem. Kā arī rast iedvesmu brīvdabas muzejos, kas atklāj tradīcijas, vēstures mantojumu, skaistas dabas ainavas; botāniskajos  un zooloģiskajos dārzos, kas liecina par mūsu planētas floras un faunas daudzveidību, kas izpētāma un saudzējama. Bet, ja tuvumā nav neviena muzeja, tad varbūt mājās ir kāda relikvija, laikmeta liecība, dārgumu “lādīte”, ar kuru iepazīstināt pārējos.

Konkursā Čehijā piedalījās 573 darbi no Latvijas. Kopā tika iesūtīti 14527 darbi no 77 pasaules valstīm.

Godalgoti  1485 darbi. 140 autoriem un 63 izglītības iestādēm piešķirtas medaļas “Lidices roze”.

Starptautiskā vērtēšanas komisija  piešķīrusi 9 medaļas autoriem, 1 medaļu izglītības iestādei par mākslas darbu kolekciju un 60 Goda rakstus mākslas darbu autoriem no 31 Latvijas izglītības iestādēm!

 Apsveicam pedagogus ar audzēkņu panākumiem, ar māku atklāt un pilnveidot bērnu un jauniešu talantus!

Paldies par neatlaidību un uzņēmību, lai sasniegtu izcilus rezultātus!

Paldies vecākiem, kuri nodrošina un atbalsta radošos centienus!

 Medaļas piešķirtas:

Laškovs Ralfs, 6 gadi, patstāvīgais darbs, Rīga;

Auzarējs-Auzers Robins, 6 gadi, Tehniskās Jaunrades nams “Annas 2”, Rīga, pedagogs Sandra Dzilna;

Ieviņa Madara Evelīna, 15 gadi, Rīgas Hanzas vidusskola, pedagogs Una Daukšte;

Ezeriņa Ance Ērika, 12 gadi, Bauskas Mūzikas un mākslas skola;

Maksimova Aļina, 9 gadi, Daugavpils Bērnu un jauniešu centrs “Jaunība”, pedagogs Ludmila Baļe;

Bogdane Olesja, 14 gadi, Daugavpils 16.vidusskola, pedagogs Jadviga Osipova;

Miglāns Martins, 16 gadi, Ikšķiles Mūzikas un mākslas skola;

Aleksejeva Aleksandra, 10gadi, Olaines 1.vidusskola;

Kabanovs Danils, 14 gadi, Ventspils Jaunrades nams;

Valsts sociālās aprūpes centrs filiāle Teika par mākslas darbu kolekciju, autori: Artejevs Renārs, 14 gadi; Mikelsons Daniels, 15 gadi, Mochalova Krista, 14 gadi, Skorohodova Larisa, 16 gadi, Vilchinskis Toms, 13 gadi.

Goda raksti piešķirti:

Beņuša Adele, 7 gadi, Beņuša Estere, 7 gadi, Bauskas Mūzikas un mākslas skola; Kalniņa Monta, 9 gadi, Kampuse Estere, 14 gadi, Bauskas Bērnu un jauniešu centrs; Kopdarbs “Etnogrāfiskā muzeja krājumos”, 8-13 gadi, Kopdarbs “Mantojumu sargātājas”, 7-10 gadi,  Blumberga Kate, 10 gadi, Daukša Reinis, 10 gadi, Grīnberga Marta, 10 gadi, Cēsu Bērnu un jauniešu centrs, pedagogs Līva BozeGabrena Violeta, 10 gadi, Kiškele Anastasija, 14 gadi, Daugavpils Bērnu un jauniešu centrs “Jaunība”, pedagogs Ludmila Baļe; Saveljeva Darja, 13 gadi, Daugavpils 10. vidusskola; pedagogs Inga Vasiļjeva; Beinaroviča Laura, 13 gadi, Daugavpils dizaina un mākslas skola, Saules skola; Griķe Amēlija, 8 gadi, pedagogs Agita Pumpure, Engures Mūzikas mākslas skola; Andronovs Grigory, 11 gadi, Falinejeva Anastasija, 13 gadi, Mertens Ričards, 11 gadi, Panovs Iļja, 13 gadi, Arta Baltā, Garkalnes Mākslu un vispārizgrizglītojošā pamatskolaFreiberga Selina Paula, 10 gadi, Ikšķiles Mūzikas un mākslas skola; Kopdarbs “Puzuris”, 8-11 gadi, Irlavas pamatskola, pedagogs Sanita BreideĀdmine Anita, 15 gadi, pedagogs Kristīne Belte;  Černova Valērija, 14 gadi, pedagogs Rita Sirmā,  Jūrmalas Mākslas skola; Sosnāre Dana, 15 gadi, pedagogs Anatols Kauškalis;  Lavnikoviča Vivita, 13 gadi, pedagogs Žanna Garbrēdere, Krāslavas Bērnu un jauniešu centrs; Leilande Anna, 13 gadi, pedagogi Daiga Rudzuroga, Dace Zilvere,  Zelčs Rūdis, 14 gadi, pedagogs Ingūna Briede, Līgatnes Mūzikas un mākslas skolaSmaļs Iļja, 16 gadi, pedagogs Inga Salmiņa, Līvānu Bērnu un jauniešu centrs; Bogdans Matīss, 13 gadi, Voroņuka Elza Estere, 13 gadi, Mālpils Mūzikas un mākslas skola; Pauliņa Marita, 12 gadi, Veide Kristiāns, 11 gadi, Ogres novada Izglītības pārvaldeBabica Dzulija, 13 gadi; Cine Anete, 12 gadi; Matule Liva, 13 gadi; Lasmane Elīna, 15 gadi,  Liepiņa Patrīcija, 14 gadi,  Sirmais Henrijs, 15 gadi, Ogres Mūzikas un mākslas skola; Čerņava Alekss, 14 gadi, Alksnīte Margarita, 16 gadi, Olaines 2. vidusskola; Cīrule Sofija Rita, 11 gadi, Kurzemniece Keita, 11 gadi, Petryshyn Yuliya, 9 gadi, pedagogs Dace Timule,  Bērnu un jauniešu centrs “Daugmale”; Larionovs Alberts, 4 gadi, Grafikas darbnīca un mākslas studija Galerijā Centrs; Posipaiko Katrīna Lote, 10 gadi, pedagogs Laura Pīgozne, Mākslinieciskās jaunrades centrs “Praktiskā estētikas skola”Lūsīte Rēzija, 13 gadi, pedagogs Inga Dišlere, Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolaKokneviča Grēta, 8 gadi, Straume Sandra, 8 gadi, pedagogs Marta Rēvele, pamatskola “Rīdze”; Dziedātāja Katrīna, 12 gadi, Konošonoka Madara, 12 gadi, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolaBrasliņa Lāsma Patrīcija, 16 gadi, pedagogs Una Daukšte, Rīgas Hanzas vidusskolaSkrūzmane Arīna, 16 gadi, pedagogs Līga Bernāne, Rudzātu vidusskolaPadure Marta, 11 gadi, Šabanova Laura, 13 gadi, pedagogs Eva Bernāne, Talsu Bērnu un jauniešu centrsAtorins Arsenijs, 14 gadi, Bajarūns Dmitrijs, 14 gadi, Ventspils Jaunrades nams.

Informācija par laureātiem (vārds, uzvārds, vecums) iegūta no publicētās informācijas Lidice mājas lapā.

Iegūtā atzinība un augstais novērtējums ir apliecinājums bērnu un jauniešu radošumam, talantam un arī veiksmei! Prieku un gandarījumu sagādā ikviens augsti novērtētais darbs, kas uzrunājis un piesaistījis savu uzmanību ar ko īpašu – ar savu ideju un vēstījumu, ar krāsu prieku, varbūt, ar jūtīgu un niansētu tonālo risinājumu, ar harmonisku vai atraktīvu kompozīciju, netradicionālu un asprātīgu materiālu pielietojumu, tiem iedodot jauni dzīvi mākslas darbos.

50 reizi Galerijā Lidice Čehijas Republikā 2022. gada 2. jūnijā paredzēta izstādes atklāšana, apbalvošanas pasākums.

Apbalvojumi laureātiem visā pasaulē tiks sadalīti sadarbībā ar Čehijas vēstniecībām un konsulātiem 2022. gada rudens-ziemas laikā.

Informācija par Latvijas laureātu apbalvojumu saņemšanu sekos Rīgas Interešu izglītības metodiskā centra mājas lapā:  intereses.lv

Neliels ieskats vēsturē. Pirmā  tēlotājmākslas  izstāde “Lidice” notika 1967. gadā, lai pieminētu 1942. gadā vācu nacistu nogalinātos bērnus no Lidices ciema, kā arī visus pārējos karos kritušos bērnus. Sākotnēji izstādē piedalījās bērni un jaunieši no Čehijas un Slovākijas republikām. Kopš 1973. gada konkurss – izstāde kļuvis par starptautisku un ir plaši pazīstams bērnu, jauniešu un skolotāju vidū visā pasaulē. Pēdējos gados tiek saņemti vairāk kā 25000 darbi no 60 – 72 valstīm, tostarp no Latvijas, Ķīnas, Japānas, Malaizijas, Filipīnām, Šrīlankas un daudzām citām.

Apskatīt visus laureātu darbus un iegūt plašāku informāciju par konkursu var Lidice mājas lapā https://www.mdvv-lidice.cz/en/current/awards/

Pielikumā autoru darbi no Latvijas, kuriem piešķirtas medaļas un Rīgas laureātu darbi (attēli no Lidices mājas lapas).

Saite https://www.youtube.com/watch?v=UozM8jNKs4c ,  kur var apskatīt animācijas filmiņu  “Kas notika muzejā”, autore Posipaiko Katrīna Lote, 10 gadi, pedagogs Laura Pīgozne, Mākslinieciskās jaunrades centrs “Praktiskā estētikas skola”

Informāciju sagatavoja Elita Kalnača Rīgas Interešu izglītības metodiskā centra galvenā speciāliste vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas jomā