Rīgas Porcelāna muzejs aicina uz Levona Agadžanjana darbu izstādi

No 24. janvāra līdz 15. martam Rīgas Porcelāna muzejā norisināsies Levona Agadžanjana radošajai darbībai veltīta izstāde.

Levons Agadžanjans (1940-1999) ir armēņu izcelsmes mākslinieks, kura radošais mūžs ir nesaraujami saistīts ar Latviju. Viņa porcelāna, fajansa, māla un citu materiālu darbi rotā Latvijas nozīmīgāko mākslas muzeju kolekcijas un ekspozīcijas, kā arī daudzu Latvijas iedzīvotāju sekcijas un trauku skapjus.

Levons Agadžanjans Latvijā nonāca 20. gadsimta vidū. 1961. gadā pēc mākslas augstākās izglītības iestādes absolvēšanas Krievijā, saskaņā ar Padomju Savienībai raksturīgo kārtību, jaunais mākslinieks-keramiķis tika norīkots strādāt Rīgas Porcelāna un fajansa fabrikā.

Līdzās Valdim De Būram un Taisijai Poluikēvičai, Levons Agadžanjans darbojās kā formu autors gan porcelāna, gan fajansa produkcijai. 20. gadsimta sešdesmitajos gados tapa servīzes, atsevišķi priekšmeti virtuvei un ēdiena servēšanai, kā arī sīkplastikas darbi skaistumam. Pēc fajansa plūsmas likvidēšanas ražotnē 1968. gadā vairāki mākslinieki izvēlējās saraut saites ar fabriku un turpināt darboties kā neatkarīgi mākslinieki, savukārt Levons Agadžanjans palika štata darbā fabrikā, virtuozi pārnesdams savu talantu uz darbošanos tikai ar porcelānu. Izdevību strādāt mākslinieciski neierobežoti Levons Agadžanjans realizēja, kļūstot par Latvijas PSR Mākslinieku savienības biedru un iestājoties radošajā mākslinieku apvienībā “Logs”. 20. gadsimta 70. un 80. gados līdzās Rīgas Porcelāna rūpnīcas tiražētajiem dizainiem, Levona Agadžanjana rokai piederēja virkne unikālu liela un maza formāta mākslas darbu mālā, šamotā, akmens masā, tāpat arī porcelāna apgleznojumu, izpildītu autortehnikā.

Izstādes ekspozīcijā būs skatāmi ne vien Levona Agadžanjana unikālie mākslas darbi, bet arī plaša patēriņa produkti – tējas, kafijas un pusdienu servīzes. Tāpat arī ražošanai neakceptētas dizaina versijas un rūpnīcā izpildīti mākslas darbi, kuru formās var redzēt kā silueti, līnijas un dažādu elementu risinājumi ir transformējušies no unikāliem uz tiražēšanai piemērotiem. Pamatā tiks eksponēti Rīgas Porcelāna muzeja krājuma priekšmeti. Ar deponējumu izstādē piedalās Levona Agadžanjana ģimene un mantinieki, Latvijas Mākslinieku Savienības muzejs.