Rīgas Porcelāna muzejs aicina uz Ineses Brants izstādi “Reciklējot RPR”

No 2020. gada 20. marta līdz 10. maijam Rīgas Porcelāna muzejā norisināsies Ineses Brants personālizstāde “Reciklējot RPR”.
Māksliniece Inese Brants savā daiļradē spēj veiksmīgi apvienot radošo, pedagoģisko un pētniecisko darbu – savas zināšanas un pieredzi porcelāna apgleznošanā pielieto ne vien savā radošajā darbā, bet labprāt dalās ar to meistarklasēs, kā arī nododas pētniecībai. Šī pieredze savukārt rada jaunas idejas mākslas darbiem.
Izstādē ”Reciklējot RPR” māksliniece Inese Brants pievēršas jautājumam par kultūras mantojuma interpretēšanu un veido atsauci uz Rīgas Porcelāna rūpnīcu un tajā izmantoto dekorēšanas veidu – dekoliem. Dekols ir ne vien sava laika tehnoloģiskais jauninājums porcelāna rūpnieciskai dekorēšanai, kas būtiski samazina roku darbu, bet arī pakļaujas atkārtotai izmantošanai un pārinterpretēšanai – reciklēšanai. Katra dekola dizainā ir ieguldīts liels darbs. Katru ziediņu vai ziedu pušķi ir zīmējis mākslinieks, kurš, kā raksturīgi porcelāna ražošanai, parasti paliek anonīms. Par darbu cikla tapšanu māksliniece stāsta: “Mantoju kasti ar sagraizītiem, saputējušiem veciem Rīgas Porcelāna rūpnīcas dekoliem. Kaut dekoli ir vairāk nekā 40 – 50 gadus veci, tie izrādījās vēl derīgi. Tā radās vāzes ar romantisku senatnes elpu. Nu tāda vintāža!”
Izstādes darbi tapuši pēdējo piecu gadu laikā. Ekspozīciju veido darbu cikli “Vintāžas virsmas” un “Laika soļi”. Lielās vāzes un šķīvji apgleznoti autortehnikā – netradicionālā veidā izmantojot Rīgas Porcelāna fabrikas dekolus, gleznojumu, zīmējumu ar spalvu, lustrējumu, kā arī zeltījumu un platinējumu, lai radītu greznas un it kā senatnīgas “Vintāžas” virsmas. Cikls “Laika soļi” ietver dažus nelielus instalācijas tipa darbus, kuros izmantoti Kuzņecova, Jessena un Rīgas Porcelāna fabrikā izgatavoti porcelāna priekšmeti jaunā apgleznojumā. Inese Brants savos darbos izmantojusi Zinas Ulstes, Beatrises Kārkliņas, Maijas Zagrebajevas un citu mākslinieču radītos dekolu zīmējumus. “Esmu strādājusi ar vēlmi pagodināt fabrikas mākslinieka anonīmo darbu ikdienišķo trauku dekoru pārvēršot unikālajā.”
2015. gadā nāca klajā Ineses Brants monogrāfija “Mīlestība uz mūžu. Apgleznots porcelāns” ar tādu pašu nosaukumu tika atklāta arī iepriekšējā Ineses Brants personālizstāde Rīgas Porcelāna muzejā, kas tāpat kā grāmata bija veltīta porcelāna apgleznošanas tehnikām.