“Rīgas mākslas telpā” tiks atklātas divas jaunas izstādes – “Dvīņu paradokss” un “ALL’ARM”

Jau šomēnes izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” tiks atklātas divas jaunas izstādes. No 25. jūlija līdz 30. augustam lielajā zālē būs skatāma mākslinieces Rasas Šulcas personālizstāde “Dvīņu paradokss”, savukārt Intro zālē no 30. jūlija līdz 30. augustam apmeklētājiem būs pieejama Kristiana Brektes un Modra Svilāna izstāde “ALL’ARM”.

Gleznotājas Rasas Šulcas personālizstādē “Dvīņu paradokss” būs skatāma jaunāko darbu sērija, kas tēlaini atsauksies zinātnieka Alberta Einšteina domas eksperimentam, kur viens dvīnis, traucoties kosmosā ar ātrgaitas raķeti, ir novecojis mazāk par uz Zemes palikušo brāli. Rasa Šulca savā mākslā nereti pievēršas metafiziskai realitātei, to atainojot lakoniski un precīzi, bez vizuālas liekvārdības, vien izmantojot pāris cilvēku tēlus un teju tukšu telpu. Šīm cilvēka un vides attiecībām raksturīgs piesātināts klusums, kas rada gleznas par pārdabiskiem starpstāvokļiem, par vizuāliem tiltiem starp reālo un iespējamo, starp objektīvo un subjektīvo, starp tagadni un pagājušo. Māksliniece šajā izstādē izmanto sieviešu dvīņu tēlu transformācijas, iekļaujot tās mākslas darbu plaknēs gan kā tiešus pārnesumus, gan kā filosofiskas apceres par viņu atkalsatikšanos pēc ilgas prombūtnes. Izstādes kuratore – Luīze Lismane.

Savukārt Kristians Brekte un Modris Svilāns izstādei “ALL’ARM” radījuši vairākas mākslinieciskas parafrāzes par vienu no neparastākajiem alternatīvās mūzikas instrumentiem – termenvoksu jeb teramīnu, kuru pirms simts gadiem izgudrojis krievu inženieris un mūziķis Ļevs Termens. Ņemot vērā instrumenta – mākslas darba īpatnības, par galveno izstādes “ALL’ARM” elementu kļūst skaņa, kas mainīsies izstādes skatītājiem kustoties un pārvietojoties. Par vienlīdz būtisku izstādes elementu kļūs arī scenogrāfija jeb objektu izvietojums un tā mijiedarbe ar apmeklētājiem. Izstādes nosaukums “ALL’ARM” ir gan ironiska piebilde par Ļeva Termena radītajām signalizācijas iekārtām, gan arī tēlaina atsauce uz itāļu valodas izteicienu all’arme kas tiešā tulkojumā nozīmē “ķeršanos pie ieročiem” jeb “būšanu cīņas gatavībā” un saskan ar mākslinieku K. Brektes un M. Svilāna konceptuālo un māksliniecisko domāšanas veidu.

Izstādes kuratore – Auguste Petre.

Taču līdz 12. jūlijam “Rīgas mākslas telpa” lielajā zālē vēl ir iespēja apskatīt jaunās gleznotājas Kristīnes Kutepovas personālizstādi “Redzējumi”. Šī ir Kristīnes Kutepovas pirmā tik vērienīgā personālizstāde, kura veido priekšstatu par mākslinieces individuāli saredzētām ainām un pieredzētiem notikumiem, kur vienādi liela vērtība ir pievērsta kā ikdienišķas dzīves smalkumiem, tā garīgiem meklējumiem Austrumu filosofijā. Izstāde tika izvirzīta šī gada Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio balvas “Kilograms kultūras” pavasara balsojumam kategorijā “Vizuālā māksla”.

Izstādes organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, tās atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.