Mocīšu darbnīcai 15! Mocīts brauc Dizainā!

Bērnu un jauniešu centrā “IK Auseklis” piecpadsmito reizi tiek organizēts konkurss – izstāde “Mocīša darbnīca 15”!

Paldies par doto iespēju bērniem un jauniešiem radoši izpausties visdažādākās tēmās par un ap “mocīti”! Paldies par noturīgu, saturīgu un vērtīgu konkursa tradīciju turpināšanu!  Paldies par konkursa tradīciju – veidot darbus  melnbaltā grafikas tehnikā!

Ņemot vērā bērnu un jauniešu aktīvo, radošo dalību konkursā, kā arī pozitīvo skolotāju vērtējumu un atzinību, konkurss ir izveidojies par vieno no iemīļotākajiem un populārākajiem konkursiem interešu izglītībā Latvijā. Pirmais konkurss tika organizēts 2003. gadā, konkursa tēma “Pastkartes BJC “IK Auseklis” Minimotomuzejam – 10 ”. Sadarbībā ar Latvijas Pastu, izveidota pastmarka “Minimotomuzejam – 10”.

Šī gada tēma ”Mocīts brauc Dizainā!”. Konkursā piedalās  23 skolotāju iesniegtie 88 audzēkņu darbi no 12 izglītības iestādēm Latvijā. Viens no konkursa mērķiem, rosināt interesi par motociklu, kā utilitāra dizaina elementu, kā arī attīstīt bērnu un jauniešu fantāziju, radošumu, modelēšanas un dizaina prasmes.

Izstādē var apskatīt 20 vizuāli plastiskās mākslas darbus, kuros audzēkņi demonstrē savas idejas par mocīšu tēmu un prasmes dizaina objektu, priekšmetu izveidē. Tie ir dekoratīvi interjera objekti, kas veidoti kombinējot dažādas struktūras un faktūru materiālus. Kā piemēram, Lieldienu galda rotājumi, kā arī dekoratīvi objekti, kas stiprināmi pie sienas vai izvietojami interjerā. Biežāk izmantotie materiāli: stieples, dabas priekšmeti, putnu spalvas, koks, plastilīns, keramika, mīksti, pūkaini tekstilmateriāli, papīrs, plastmasas pudeles, metāla bundžas, kurām dota iespēja pārtapt par jaunu dizaina objektu.

Ir apskatāmi dizaina darbi ar praktisku pielietojumu – sienas pulkstenis, metāla šķīvis ar mocīša zīmējumu, aksesuāri – rokas sprādze no ādas ar dekoratīviem elementiem par mocīšu tēmu, auduma soma, veidota ar dekoratīvu izšūtu aplikāciju, kleita, kas šūta kombinējot divus materiālus: mākslīgo ādu ar matētu spīdumu un materiālu dekoratīviem ornamentiem, kā arī motobraucēja piezīmju burtnīca un trauki zīmuļiem, un citiem piederumiem.

Viena no konkursa tradīcijām – vizuālās mākslas darbi melnbaltā grafiskā risinājumā, veidojot liektu, lauzītu līniju, laukumu, grafisku tekstūru kompozīcijas. Darbos ir atspoguļotas ļoti dažādas tēmas: interjers mocīšu faniem, šķīvju dizains ar dekoratīviem zobratu un citu detaļu elementiem, T- kreklu apdrukas dizains, sejas maskas ar mocīšiem, apģērbu dizains motobraucējiem, briļļu dizains motobraucējiem, apavu dizains, dekoratīvi risinājumi ēku fasādēm, motobraucēji, un radīti jauni mocīšu dizaini.

Papildus aktuālajai izstādei, eksponēti darbi no “Mocīšu darbnīcas” vēstures, kā arī iespēja iepazīties ar 15 gadus veidotu metodisko materiālu, kurā apkopota informācija par konkursa – izstādes tēmām, laureātiem, kas papildināts ar darbu fotogrāfijām.

Izstādes organizatoriem un ekspozīcijas veidotājiem ir izkoptas tradīcijas, kas ļauj uzskatāmi baudīt bērnu un jauniešu radošos darbus. Iesniegtie darbi noformēti uz A3 formāta pelēka kartona (nolikumā ierakstīta prasība), kas nodrošina viengabalainu, mākslinieciski vienota stila ekspozīciju. Vizuālās  mākslas darbi eksponēti vienotos blokos pa vecuma grupām atbilstoši nolikumam, kas dod iespēju metodiski un uzskatāmi izvērtēt  audzēkņu prasmes, aktuālās tēmas.

Ir skolotāji, kas jau atkārtoti piedalās ar radošiem, interesantiem audzēkņu darbiem “Mocīšu darbnīcas” konkursā: Emīlija Mizeraite, Vineta Viziņa, Gvido Bērziņš, Indra Bērziņa, Agnese Rudzroga, Rita Sirmā un citi. Vairākkārt ir piedalījušies audzēkņi no Zilupes bērnu un jauniešu centra, kas šajā izstādē ir, iespējams, visattālākie dalībnieki.

Paldies Bērnu un jauniešu centra “IK Auseklis” direktoram Vladimiram Šibajevam, kurš deva iespēju klātienē apskatīt izstādi, izglītības iestādē izveidoto  Minimotomuzeju. Direktors ar lielu aizrautību, ļoti izsmeļoši dalījās ar informāciju un patiesām rūpēm, lai konkurss notiktu, lai tiktu radīta iespēja apskatīt darbus mājas lapā, lai visi saņemtu balvas un diplomus. Var uzteikt organizētājus par aktuālas un rosinošas konkursa tēmas ”Mocīts brauc Dizainā!” izvēli!

Izstādes darbi apliecina, ka bērniem un jauniešiem ir vēlme radīt, fantazēt, veidot un piedalīties konkursā!

 

Informāciju sagatavoja: Elita Kalnača, Rīgas Interešu izglītības metodiskā centra galvenais speciālists vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas jomās