Daiņa Pundura darbu ekspozīcija “Uzbūves nojaukšanai” Rīgas Porcelāna muzeja skatlogos

Rīgas Porcelāna muzeja skatlogos no 1. oktobra līdz 14. novembrim būs skatāma Daiņa Pundura darbu ekspozīcija “Uzbūves nojaukšanai”.

Baltu, pelēku un rozā porcelāna stieņu kaudze pacietīgi gaida iespēju kļūt par uzbūvi izgaismotās Rīgas Porcelāna muzeja vitrīnās. Tā pārtaps par Daiņa Pundura mākslas darbu ekspozīciju “Uzbūves nojaukšanai” muzeja skatlogos. Par topošo ekspozīciju mākslinieks stāsta: ““Uzbūvēm” ir gan nosacījumi, gan daudzveidības iespējas. Nosacījumi – telpas parametri, detaļu krāsa un izmēri, gravitācijas spēka virziens, autora inteliģences robežas un estētikas izjūta. Iespējas – neskaitāmi varianti pelēko, rozā un balto porcelāna stienīšu secībai to savstarpējā sakārtojumā. “Uzbūvēm” ir attāla radniecība ar guļbaļķu ēku baļķu pamīšus guldīšanas principu. Tas tuvina šos objektus nepabeigtām miniatūrām arhitektūras formām – porcelāna maketiem, kuros iztēlē ir iespējams īslaicīgi iejusties savdabīgā dzīves telpā. Šo formu būvniecība ir uzmanības, kustību koordinācijas un šķietami nejaušu izvēļu spēle un to var spēlēt atkārtoti aizvien jaunās porcelāna stieņu sakārtojuma variācijās. “Nojaukšana” ir neizbēgama “uzbūvju” sastāvdaļa un spēles nosacījums.”

Dainis Pundurs ir viens no vadošajiem keramiķiem Latvijā. Veido gan monolītus lielformāta darbus, gan smalkas un trauslas struktūras, kas paredz dažādas variācijas iespējas. Savos darbos mēdz ietvert asociatīvi tveramus simbolus, kas apvienojumā ar ģeometriskai abstrakcijai un minimālismam tuviem izteiksmes līdzekļiem rada delikātus, bet ietilpīgus vēstījumus. D. Pundurs absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas keramikas nodaļu, kur strādā kā asociētais profesors. Mākslinieks nominēts Purvīša balvai par izstādi “Porcelāns un apzinātie sapņi”, kas notika galerijā “Daugava” 06.12.2017.–27.01.2018., Latvijas Starptautiskās keramikas biennāles ietvaros saņēmis Martinsona balvas zelta godalgas divas reizes: 2016. un 2021. gadā.

Kā iepriekš ziņots, laikā no 2021. gada 1. oktobra līdz 14. novembrim Rīgas Porcelāna muzejā notiek 15. starptautiskā mazo formu porcelāna izstāde “Augi”, kurai mākslinieks Dainis Pundurs bija žūrijas sastāvā kā pieaicinātais eksperts.