Saules svētki Rīgas 19. vidusskolā

Rīgas 19. vidusskola katru gadu aktualizē pavasara svinēšanas pasākumus –  Masļeņicu un Meteņus. Šie svētki simbolizē ziemas pavadīšanu un pavasara sagaidīšanu. Šogad pasākums notiks 29. februārī.

Meteņi ir laiks starp ziemas un pavasara saulgriežiem. Meteņus svin septiņas nedēļas pirms Lieldienām. Meteņi ir ķekatu pēdējā diena. Nodarbību laikā tiks pētītas svētku svinēšanas tradīcijas, ticējumi. Nodarbībās veidosim krāsainus telpu rotājuma elementus, plaucēsim zarus un izrotāsim telpas. Meteņos notiks jautrs pasākums “Meteņa dzīšana”.

Masļeņica jeb Saules svētki ir sena slāvu tradīcija, kuras laikā simboliski notiek līksma un jautra atvadīšanās no garās un aukstās ziemas un sagaidīts ilgi gaidītais pavasaris. Tradicionāli svētki tiek svinēti 7 dienas nedēļas garumā, un katrai dienai ir savi rituāli un ticējumi, un šajā gadā Masļenica ir no 24.februāra līdz 1.martam.

Saule šajos svētkos asociējas ar karsto, apaļo un garšīgo pankūku. Visu nedēļu pulciņu ietvaros īstenosim dažādas aktivitātes, kā arī aicināsim visus Bolderājas, Daugavgrīvas rajonu un tuvākās apkārtnes iedzīvotājus uz noslēguma pasākumu 29.februārī pl.12.00 Rīgas 19.vidusskolas pagalmā, Flotes ielā 8, veidojot kopīgu “mēs” sajūtu Bolderājas un Daugavgrīvas apvidū.

Iesāksim gatavošanos svētkiem pulciņu ietvaros ar salmu lelles veidošanu, kā arī rīkosim dažādus konkursus un viktorīnas par Masļeņicu, parādot Masļeņicas svinēšanas tradīciju vēsturi un interesantus faktus, kā arī iestādes telpās vestibilā visas nedēļas garumā būs apskatāmas pulciņu audzēkņu radošie darbi par Masļeņicas tēmu. Visas nedēļas garumā pulciņi ciemosies viens pie otra, parādot un iemācot viens otram sava pulciņa prasmes, piemēram, sportisko aktivitāšu pulciņi dosies pie radošajiem pulciņiem un otrādi. Un noslēdzot nedēļu sestdienā dziedāsim un dejosim tradicionālās krievu tautas dziesmas un dančus, spēlēsim tradicionālās Masļeņicas rotaļas un spēles kopā ar ģimenes folkloras kopu “Berendejka”. Ar dziesmām par pavasari mūs priecēs mūzikas pulciņu audzēkņi. Darbosimies darbnīcās, mielosimies ar pankūkām un karstu tēju, un dedzināsim pirmdienā veidoto salmu lelli, kas simbolizē Masļeņicu. Šo lelli svētku noslēgumā sadedzina, tādējādi simboliski atbrīvojoties no visām aizvadītā gada likstām un nelaimēm. Vienlaikus tā ir arī ziemas pavadīšana, kas ļauj tās vietā atnākt pavasarim.

Pasākumā būs iespēja tikties dažādu paaudžu cilvēkiem un uzklausīt Masļeņicas un Meteņu svinēšanas tradīcijas ģimenēs (ticējumi, paražas, mielasts, svētku simbolika un ģērbšanās tradīcijas). Iepazīšanās un sadarbība ar ģimenēm popularizēs interešu izglītību un veicinās audzēkņu iesaistīšanos interešu izglītības pulciņos.