Ikvienas ģimenes gada izaicinājums – sadzirdēt vienam otru

Gada nogale iezīmējas ne tikai kā svētku, bet arī pārdomu laiks, kad ikviens no mums atskatās uz paveikto un kaldina jaunus mērķus, taču nereti jaungada grandiozo ideju spars pazūd jau pirmajā mēnesī. Lai iecerētais pārdzīvotu janvāri, Samsung Skola nākotnei programmas Skolēna Digitālais IQ eksperti iesaka apņemšanās īstenot ģimenes lokā un piedāvā 7 jēgpilnas idejas, ko aizsākt un īstenot gada garumā.

1.Katru mēnesi vismaz viens piliens kultūras

Vienojieties, ka vismaz reizi mēnesī kopīgi apmeklēsiet kādu kultūras vai izglītojošu pasākumu. Tas jūs bagātinās ne tikai individuāli, bet arī ģimeniski, radot kopīgas atmiņas un pieredzi. Sastādiet plānu, sadalot atbildīgos pa mēnešiem, lai veiktu pasākuma izvēli. Tas ļaus arī labāk iepazīt vienam otra intereses.

2.Mājas solis – kopīga, nevis viena atbildība

Lai mājas pienākumi negultos tikai uz vecāku pleciem, uzskaitiet galvenos mājās darāmos darbus un iedaliet katram ģimenes loceklim vismaz vienu atbildību. Ģimenes mazākie bērni var parūpēties par savu rotaļlietu savākšanu, bet vecākajiem bērniem var uzticēt mauriņa nopļaušanu. Bērni mācīsies būt atbildīgi, bet vecāki iegūs atelpas brīdi.

3.Plānojiet un gaidiet ģimenes kopīgo piedzīvojumu

Izlemiet, kurš gada mēnesis vai nedēļas nogale būs veltīta ģimenes ceļojumam. Uzklausiet viens otra domas par ceļojuma galamērķi. Ļaujiet bērniem iesaistīties plānošanā, izvēloties galamērķi, maršrutu, apskates vietas, naktsmītnes. Izveidojiet WhatsApp grupu, kas veltīta šim notikumam un dalieties ar idejām.

4.Ieklausieties un sadzirdiet otru

Vismaz pāris vakarus nedēļā sanāciet uz kopīgām vakariņām, kurās ikviens var izstāstīt savas aktualitātes. Lai saglabātu jauniešu entuziasmu par kopīgu vakariņošanu, ļaujiet viņiem izvēlēties ēdienkarti un iesaistiet viņus maltītes sagatavošanā.

5.Laiks vienatnē ir brīdis, kurā iepazīt sevi

Vienatne ir nepieciešama kā bērniem, tā pieaugušajiem. Izlemiet, kurā laikā viens otram ļausiet atpūsties un pabūt netraucēti vienatnē. Svarīgi, ka šajā laikā ikviens var nodarboties ar ko vien vēlas – arī datorspēļu spēlēšanu un televīzijas skatīšanos.

6.Izkļūt no aizmiršanās sociālajos tīklos

Pieņemiet izaicinājumu monitorēt sociālajos tīklos pavadīto laiku ar lietotņu (Social Fever, SPACE vai citu) palīdzību. Izvēlieties kādu apbalvojumu saņem ģimenes loceklis, kurš sociālajos tīklos noteiktā laika periodā (nedēļā, mēnesī) pavadījis visīsāko laiku. Regulāra apbalvošana ir motivācija saglabāt un noturēt uzstādīto mērķi.

7.Uzzināt ko jaunu par saviem tuvākajiem

Katram ģimenē noteikti ir kādas prasmes vai zināšanas, ko iemācīt viens otram. Bērni labprāt dalās ar savām zināšanām, turklāt stāstot un rādot, tās vēl vairāk nostiprina – vai tā būtu origami locīšana vai dabas pētniecība. Organizējiet “meistarklašu sestdienas”, kurās kopīgi radiet un apgūstiet jaunas lietas. Aiciniet katru ģimenes locekli iepriekš sagatavot nepieciešamos izejmateriālus vai stāstījumu, lai kopā pavadītais laiks būtu kvalitatīvs un patiešām jēgpilns.

Par Samsung Skolu nākotnei

Samsung Skola nākotnei ir “Samsung Electronic Baltics” sociālā iniciatīva, kuras ietvaros jau trešo gadu tiks realizēta programma “Skolēna digitālais IQ”. Tā tapusi sadarbībā ar Latvijas digitālās jomas ekspertiem, un programmas mērķis ir veicināt jēgpilnāku digitālo tehnoloģiju lietošanu, izmantojot tās ikdienas dzīvē, mācībās un arī nākotnē, uzsākot darba gaitas. Programma www.skolanakotnei.lv bez maksas pieejama ikvienam. Programmas partneri ir Latvijas Drošāka interneta centrs, LR Kultūras ministrija, LR Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūru “Cube”.