Horeogrāfiskais ansamblis „Pērlīte” par izaicinājumiem, strādājot attālināti

Diemžēl interešu izglītība jau otro reizi ir spiesta darboties attālināti. Nav noslēpums, ka pavasarī gan kolektīvu vadītāji, gan kolektīvu dalībnieki, gan dalībnieku vecāki šim procesam nodevās ar lielāku enerģiju. To veicināja gan gadalaiks, kas raisīja emocionālu optimismu, gan, iepriekš nepieredzēta, situācija, kas lika saņemties, pielāgoties, ieguldīt visu radošos potenciālu, cerībā, ka tas drīz beigsies un varēsim atgriezties pie ierastā ikdienas darba klātienē.

Rudens periods ir stipri tumšāks un emocionāli nomācošāks. Turklāt visiem jau ir priekšstats par attālināto darbu, tā mīnusiem. Kolektīvu vadītājiem šis ir ļoti grūts laiks – nepazaudēt savus dejotājus, motivēt darboties, uzturēt dejotāju fizisko un emocionālo stāvokli, būt radošiem. Nesaņemot atgriezenisko saiti no saviem dejotājiem, gandarījumu par paveikto nodarbībās, emocionālo piepildījumu no klātienes komunikācijas, arī kolektīvu vadītāji mēdz izdegt. Visvairāk uztrauc nedrošība un neziņa.

Mācību gads sākās cerīgi, ar lielu aizrautību nodevāmies pasākumu plānošanai un deju iestudēšanai. Turpinājās arī gatavošanās uz 2021.gadu pārceltajiem Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Kā šobrīd jūtas deju kolektīvu vadītāji un dejotāji, kādus izaicinājumus nākas pārvarēt attālinātajā darbā? Par to horeogrāfiskā ansambļa “Pērlīte” vadītājas Diāna Gorska, Marina Dumberga-Lobanova un “Pērlītes” dejotāji:

“Horeogrāfiskais ansamblis „Pērlīte” tika dibināts 1978. gadā Latgales priekšpilsētas Bērnu un jauniešu centrā „Daugmale”, Rīgā, netālu no pilsētas centra. Šobrīd kolektīvā dejotprasmi apgūst 178 bērni vecumā no 4 līdz 25 gadiem. Deju pamatā ir latviešu etnogrāfiskā un skatuves deja, cittautu dejas, mūdienu deja uz klasikas bāzes, raksturdeja un mūsdienu stili. Deju kolektīvs „Pērlīte” ir pierādījis savu meistarību, krāsaino kostīmu dažādību kā Latvijā, tā arī tālu aiz robežām. Katrs kolektīva koncerts ir notikums – neatkārtojams un neaprakstāms. Tas ir meistardarbs – nepārprotams… noslēpumains… burvīgs… Horeogrāfiskais ansamblis „Pērlīte” dāvā prieku, pamodina izslāpušās dvēseles, dāsni dalās ar to neparasto un bezgalīgo skaistumu, pēc kā tiecas katra cilvēka sirds. Tas tiek dāvāts visiem, kas nāk uz „Pērlītes” koncertiem.

Neparastais gads, kurā  jau ilgu laiku nevaram vadīt nodarbības klātienē, motivējis turpināt darboties aktīvi un radoši. Pēdējā nodarbībā klātienē paspējām nofilmēt deju video un ar tim piedalīties divos Starptautiskos online konkursos-festivālos, kuros saņēmām godalgotas vietas. Studijas audzēkņi ar lielu prieku novērtē iespēju piedalīties online konkursos, bet viņi ilgst pēc skatuves un emocijām.

Marija: Diemžēl vīrusa dēļ mēs nevaram nodarboties ar dejām klātienē. Man ir diezgan grūti bez dejām, jo mājās nav tik daudz vietas, esmu viena pati, bez treneriem, bez draugiem. Man trūkst motivācijas, dzīvas saskarsmes, kā arī mūsu koncertu un gatavošanās tiem. Es cenšos trenēties mājās pēc video, bet tas  ir pavisam savādāk. Kad mēs trenējāmies klātiene, vienmēr labi pavadām laiku un ir jautri, bet mājās ir diezgan garlaicīgi, un es jūtos vientuļi.

Alisa: Apstākļi sakrita tā, ka tagad mēs nodarbojamies mājās. Man tas nepatīk, jo visērtāk ir nodarboties ar draugiem un ar treneri. Mājās mēs saskaramies ar dažādām grūtībām, piemēram, nav vietas, kur trenēties. Arī diezgan garlaicīgi trenēties vienam. Es neprātīgi ilgojos pēc koncertiem un konkursiem, kas vienmēr mani uzmundrina.

Anastasija: Bez treniņiem ir ļoti garlaicīgi un skumji. Normāli mācīties no video nav iespējams, jo nav motivācijas un vēlmes kaut ko darīt vienatnē. Man ļoti pietrūkst treneru un meiteņu. Klātienes nodarbību ļoti trūkst, jo nodarboties zālē ar saviem mīļajiem ir daudz labāk nekā vienatnē.

Skolotājiem ļoti grūti aizraut audzēkņus ar video nodarbībām, jo nav emocionālais kontakts. Daudziem audzēkņiem un viņu vecākiem pēc kāda laika vairs nav intereses nodarboties ar savu un bērnu hobiju. Viņi vairs nepilda  mājas darbus, netrenējas pēc videoierakstiem, neatbild uz skolotāju zvaniem un vēstulēm. Nav atgriezeniskās saites. Daudziem trūkst vietās mājās, nav spēka, laika un vēlmes pēc skolas turpināt strādāt ar datoru, atrasties vienā telpā jau no paša rīta. Protams, ir audzēkņi kuri godprātīgi trenējas, pilda mājas darbus un sūta atskaites skolotājiem.

Ļoti ceram, kā drīz varēsim atsākt nodarbības klātiene tādā pašā kuplā skaita kā mācību gada sākumā. Protams, vienmēr esam priecīgi uzņemt jaunus dejotājus savā ģimenē. Mūsu kolektīvs vēl visiem veselību, spēku un izturību!”

Ja vēlaties pievienoties kuplajai un draudzīgajai “Pērlītes” dejotāju saimei, sazinieties ar kolektīva vadītājām Diānu Gorsku un Marinu Dumbergu-Lobanovu Bērnu un jauniešu centrā “Daugmale”. Vēl ir pāris vietas, lai, iespējams, kļūtu par Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieku!

Informāciju sagatavoja: Rīgas Interešu izglītības metodiskā centra mūsdienu deju galvenā speciāliste Ivetta Tamane sadarbībā ar horeogrāfiskā ansambļā “Pērlīte” vadītājām Diānu Gorsku un Marinu Dumbergu-Lobanovu