Spēles un rotaļas gadsimta garumā: Kendama

Šoziem muzejnieki Ziemeļvalstu ģimnāzijā pētīja kendamas laiku, atsaucoties uz Skolu muzeju aicinājumu pētīt tēmu “Spēles un rotaļas gadsimta garumā”.

Visaktīvākie foto stāstu iesūtītāji bija pamatskolēni. Izmantojot viņu materiālus, izveidota neliela filmiņa. Kādas spēles un rotaļas Latvijā bijušas 100 gadu laikā? To laikam neviens nespēs izpētīt, tāpēc lai rit atmiņu mirkļi par kendamu:

 

Kendama ir meistarības un roku veiklības spēle, attīstījusies Japānā. Kendama guvusi popularitāti visā pasaulē kopš 2006.gada. Tā sastāv no ken (japāņu valodā koks) un tama (bumba). Ir trīs kausi – lielais, mazais un pamata, kā arī spice, uz kuras var uzdurt bumbiņu. Kendamas izgatavošanā lieto dažādus koka materiālus (kļava, piemēram, ir izturīgāka un vieglāka nekā citi), atšķirīgus krāsas pārklājumus (lipīgāka vai slīdīgāka, vienā slānī vai vairākos) un, protams, dizainu, kuram arī ir nozīme triku izpildē (piemēram, indikatorlīnija bumbiņas apakšā palīdz noteikt, kur ir tās caurums trika laikā). Dizains un pielietojums šai spēlei nav daudz mainījies jau vairākus simtus gadu.

Oficiālas plaša mēroga sacensības Kendama freestyle notiek jau gandrīz 20 gadus, tajā skaitā pasaules kendama čempionāts. Triku dažādība ir milzīga – kombinācijas iespējams veidot bezgalīgi daudz. Pasaules čempionātu un citus turnīrus vērtē līdzīgi kā ziemas sporta veida freestyle sacensības – snovbordu, slēpes.

Informāciju sagatavoja: Vēsma Sūna un Ziemeļvalstu ģimnāzijas muzejnieki