Vērienīgi izskanējis Latvijā pirmais fizikas festivāls

Nedēļas nogalē, 12. maijā, ar plašu bērnu, jauniešu un vecāku interesi Rīgā izskanējis Latvijā pirmais fizikai veltītais festivāls “FIZMIX Eksperiments”. Iespēja aizraujošā veidā iepazīt fizikas pasauli Latvenergo koncerna rīkotajā festivālā pulcēja vairāk nekā divus tūkstošu apmeklētāju, kā arī teju 500 jauniešus – 8. un 9. klašu erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” finālistus un viņu līdzjutējus no visas Latvijas.

Sveicot klātesošos ar Latvijā līdz šim vēl nebijušiem fizikas svētkiem un suminot erudīcijas konkursa finālā iekļuvušos skolēnus, festivālu atklāja AS “Latvenergo” galvenais izpilddirektors Āris Žīgurs kopā ar erudīcijas konkursa mentoriem – Rīgas Tehniskās universitātes dekānu Oskaru Krievu, Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes profesoru Mārci Auziņu, Rīgas Tehniskās universitātes Elektroenerģijas fakultātes asociēto profesoru Pēteri Apsi-Apsīti, Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes dekānu Sandri Lāci, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta vadošo pētnieku Robertu Eglīti un Rīgas Tehniskās universitātes pētnieku Armandu Šenfeldu.

Dienas garumā visā festivāla teritorijā apmeklētāji bez maksas baudīja plašu izglītojoši izklaidējošu programmu – tika veikti neparasti eksperimenti ar gravitāti, skaņu, gaismu un elektrību, būvētas raķetes, laivas un ar sauli vadāmie auto, apgūti akrobātu triki, darbināts hidrauliskais robots, pārbaudīti dažādi fizikas likumi un zināšanas elektrodrošībā.

Interaktīvās atrakcijas un radošās darbnīcas piedāvāja mācību portāls “FIZMIX”, zinātniskais teātris “Laboratorium”, zinātkāres centrs “Zinoo”, “Rīgas cirka skola”, Latvijas Universitātes “Jauno Fiziķu skola”, Cietvielu fizikas institūta “Saules Kauss”, uzņēmumi “Tomega” un “Baltic 3D.eu”, AS “Sadales tīkls”, izglītības uzņēmums “Lielvārds” un vēl daudzi citi tehniski radošie prāti. Uz festivāla lielās skatuves ar iedvesmas stāstiem par fiziku dažādās jomās dalījās pašmāju ultravieglo lidaparātu ražotāju inženieris Pēteris Pavlovskis, šefpavārs Māris Astičs, robottehnikas skola “AlfaRobot” un lidotājs Ingus Augstkalns, kurš veicis pasaulē pirmo lēcienu ar izpletni no drona.

“Nākotnē eksakto zināšanu pieprasījums tikai augs – gan inženiertehniskajās un dabaszinātņu profesijās, gan arī tādās šķietami nesaistītās nozarēs kā medicīna, pārtikas produktu tehnoloģija vai IT. Tāpēc esmu gandarīts, ka ar festivāla ideju – parādīt jauniešiem fizikas daudzveidīgumu atraktīvā un radošā veidā – izdevās aizraut daudzus eksakto zinību entuziastus. Turklāt necerēti lielais festivāla apmeklējums nepārprotami rāda, ka runāt par fiziku un darboties ar to ārpus ierastajiem rāmjiem jāturpina,” vērtējot aizvadīto Latvijā pirmo fizikas festivālu norāda AS “Latvenergo” galvenais izpilddirektors Āris Žīgurs.

Noskaidroti Latvijas zinošākie jaunieši fizikā

Kopā ar fizikas festivālu norisinājās arī Latvenergo koncerna 8. un 9. klašu skolēnu erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” 23. sezonas noslēgums. Veicot oriģinālus teorētiskos un praktiskos uzdevumus, par fizikā zinošākās komandas titulu sacentās 360 jaunieši no Kurzemes, Latgales, Vidzemes, Zemgales, Rīgas reģiona un Rīgas.

Divās no trim fināla atlases kārtām iespēju doties uz īpašu vasaras nometni izcīnīja katra reģiona un Rīgas labākā komanda – Skrundas vidusskolas “Venta”, Daugavpils 3. vidusskolas “Apaļā galda bruņinieki”, Gulbenes 2. vidusskolas “Jumeitis”, Aizkraukles novada vidusskolas “Ceturtais Ņutona Likums”, Siguldas Valsts ģimnāzijas “Āpši” un Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas “Fizika”. Fināla pēdējā kārtā, kuras spraigajai norisei bija iespēja sekot līdzi arī festivāla apmeklētājiem, Latvijā zinošākās komandas titulu ieguva Skrundas vidusskolas jaunieši. Sveicot Kurzemes komandu ar uzvaru, katrs tās dalībnieks saņēma ar kameru aprīkotu dronu, savukārt komandas skolotāja Inese Pickaine īpašu konkursa atbalstītāju pārsteiguma balvu – jaunāko Samsung viedtālruni S9+.