TJN “Annas 2” kordas automodelistu komanda gūst panākumus starptautiskās sacensībās

Aizvadījuši aizraujošas sacensības Čekiškē, Lietuvā, Tehniskās jaunrades nama (TJN) “Annas 2” kordas automodelistu komanda atgriezās Latvijā ar vairākām medaļām, bagātinātu pieredzi un iedvesmoti tālākai izaugsmei.

TJN “Annas 2” jau kopš tā darbības pirmsākumiem atrodas skolotāja Pāvela Šarigina kordas automodeļu darbnīca. Šobrīd nams ir vienīgā vieta Latvijā, kur apgūstama kordas automodeļu izgatavošana.

Kas tas ir un ko tur dara?

Darbnīcas nosaukums – kordas automodelisms – nereti raisa neizpratni par to, kas īsti ir šī darbnīca, ko nozīmē vārds korda un, kāpēc bērniem un jauniešiem šīs nodarbības varētu būt interesantas un vērtīgas.

Izskaidrojot pavisam vienkārši – darbnīcā izgatavo nelielus sacīkšu automodeļus ar iekšdedzes dzinēju un korda ir īpaša metāla stieple, kas paredzēta šo automodeļu sacīkstēm. Kordas automodelismam ir īpaši šim sacensību veidam paredzēti laukumi – kordadromi – kuros automodeļi tiek piestiprināti ar kordu jeb metāla stiepli, kas novilkta no laukuma centra. Uzdevums – sasniegt lielāku ātrumu.

Vai viss ir tik viekārši kā izklausās?

Vislabāk saprast to, kas ir kordas automodelisma darbnīca, var tikai paviesojoties tajā, redzot darbgaldus, automodeļu korpusus, neskaitāmas detaļas, komponentes, dzirdot darba iekārtu rūkoņu un, protams, darot. Tieši tāda arī ir skolotāja Pāvela pieeja – ikviens, kurš vēlas izmēģināt, ir aicināts vienkārši nākt un darīt. Skolotāja pieeja ir vērsta uz audzēkņa patstāvību –  konsultējot, skolotājs ļauj audzēkņiem izdarīt lēmumus un arī kļūdīties, lai attīstītu kritisko domāšanu, darba analīzi un problēmu risināšanas prasmi.

Darbnīcā tiek attīstītas prasmes modelēšanā un automodeļu uzbūvē. Tiek veidota konstruktīvā domāšana iegūta vērtīga tehniskā modelisma pieredze. Audzēkņi apgūst rasēšanu, kokapstrādi, metālapstrādi, elektroniku, iemācās urbt, virpot, lodēt, uzgriezt vītni, vīlēt, frēzēt, lodēt.

Uzskaitītās darbības, kas tiek apgūtas kordas automodeļu darbnīcā, ir prasmes, kas ļauj pakāpeniski stirpināt gan profesionālās kompetences, kas attiecas un dažādu arodu apguvi, gan personīgās kompetences, kas izpaužas tādās uzvedības iezīmēs kā patstāvība, atbildība, spēja uzklausīt kritiku, rast risinājumu un uzlabot savu sniegumu.

Audzēkņi veic arvien sarežģītākus uzdevumus – paplašina un nostiprina zināšanas automodeļu tehnikā, pastiprināti studē aerodinamikas pamatus, veic patstāvīgu modeļu konstrukcijas aprēķināšanu, automodeļu dzinēja remontdarbus un to uzlabošanu. Kordas automodeļu nodarbībās  iegūtās zināšanas noder dažādās tehniskajās nozarēs.

Tātad, atbildot uz jautājumu – “Vai viss ir tik vienkārši kā izklausās?” – darbnīcā apgūtais noteikti nav tikai brīvā laika pavadīšana, bet gan lielisks pamats personības izaugsmei, veiksmīgai profesionālajai ievirzei un karjeras iespējām nākotnē.

Saskaitāmi un neskaitāmi panākumi

Ņemot vērā, ka Rīgā nav kordadroma, kordas automodelistiem ikdienā nav reālas iespējas novērtēt savu uzbūvēto automodeļu sniegumu. Tāpēc, tiek meklētas iespējas, kur audzēkņi varētu pielietot uzbūvētos automodeļus un novērtēt darbnīcā gūtās iemaņas.

Šajā mēnesī kordas automodeļu komanda pārstāvēja Latviju starptautiskās kordas automodelisma sacensībās “Baltic Cup 2022” Lietuvā. Arī došanās uz sacensībām tiek organizēta, dodot vietu piedzīvojumiem un personīgajai izaugsmei. Nakšņošana tiek organizēta teltīs. Jaunieši parūpējas paši par sev nepieciešamajām lietām, kas jāņem līdzi, mācās iekurt ugunskuru, kopīgi parūpējas par maltīti.

Jau minētās sacensības aizvadītas ar vērā ņemamiem panākumiem gan punktu, gan kopējo medaļu skaitā. Jaunieši pārbaudījuši savus spēkus personīgajā un komandu ieskaitē.

Skolotājs Pāvels sacensības raksturo kā veiksmīgas, sakot, ka komandu ieskaitē atklājušies bojājumi, kuru dēļ zaudēti daži punkti un pirmā vieta gājusi secen. Taču tā tiek uzlūkota kā iespēja, kas ļaus pievērst uzmanību konstatētajiem trūkumiem un novērst tos.
Savukārt personīgajā ieskaitē komandas dalībnieki uzrādījuši izcilus rezultātus un visi seši komandas dalībnieki ieguvuši godalgotās vietas.

Apsveicam mūsu audzēkņus un skolotāju Pāvelu Šariginu ar lieliskajiem panākumiem!

TJN “Annas 2” kordas automodeļu darbnīcas audzēkņu rezultāti personīgajā ieskaitē kordas automodelisma sacensībās “Baltic Cup 2022”, Čekiskē, Lietuvā:

Dmitrijs Jaldovs – 1. vieta  un 3. vieta

Danila Legeza – 1. vieta un 2. vieta

Žans Šukajevs – 1. vieta;

Davids Viļumsons – 2. vieta un 3. vieta;

Rene Veide – 2. vieta.

Rezumējot – īstie panākumi, protams, nav saskaitāmi. Iespēja izdzīvot reālus praktiskus izaicinājumus un izkopt tehniskas darba prasmes – tie ir ieguvumi, kas lieliski papildina jauniešu pieredzi, dzīvojot tehnoloģiju attīstības laikmetā, veido izcilu augsni personības attīstībai, redzesloka paplašināšanai un radošuma attīstīšanai.

Uzzināt vairāk un pieteikties kordas automodelisma un citu TJN “Annas 2” darbnīcu nodarbībām iespējams šeit.