Tehniskās jaunrades namā “Annas 2” notikusi Delartiskās komēdijas masku darbnīca sadarbībā ar Itālijas vēstniecību

25. oktobrī Tehniskās jaunrades namā “Annas 2” notika Itālijas vēstniecības organizētās XIX itāļu valodas nedēļas pasaulē “Itāļu valoda un skatuve” pasākums — Itālijas reģionālo masku darbnīca bērniem.

Itāļu valodas pasniedzēja no Boloņas Adelaide Mančīni (Adelaide Mancini) sasveicinājās ar atnākušajiem, lietojot Latvijā ļoti izplatītu sveicienu — “Ciao tutti!” (Sveiki visi!). Tad Adelaide, aicinot palīgos uz pasākumu ieradušos bērnus, ar ilustrācijām un stāstījumu raksturoja dažādus tradicionālos commedia dell’arte jeb Delartiskās komēdijas tēlus. Delartiskā komēdija (saukta arī par masku komēdiju) ir improvizācijas teātra forma, kas attīstījusies 16. un 17. gadsimtā Itālijā. Adelaide iepazīstināja ar dažādu Itālijas reģionu karnevāla maskām, rotaļīgi iepinot stāstījumā dažus raksturojošos vārdus itāliski, ko lūdza saviem palīgiem atkārtot. Pedrolino, Arlecchino, Rosaura, Colombina, Pulcinella, Balanzone, Capitano Spaventa, Beppe Nappa attēli pēc kārtas pārceļoja uz Itālijas karti, norādot, no kurienes tie nākuši.

Kad teorija bija apgūta, pasākuma apmeklētāji pasniedzējas Andas Laukevicas vadībā ķērās pie masku gatavošanas, liekot lietā gan sagatavotos šablonus, gan savu izdomu. Darinājumi bija dažādi gan formā, gan sarežģītības pakāpē, ne viens vien izmantoja iespēju izgatavot vairākas, un pie savas maskas tika arī viena otra līdzi atnākusī mamma.

Paldies Itālijas vēstniecībai Latvijā, TJN “Annas 2” keramikas pulciņa skolotājai Andai Laukevicai un pulciņa “Mazais mākslinieks” skolotājai Ievai Strautai par izdevušos pasākumu!

Foto un teksta autors: izglītības metodiķis Aldis Pūtelis