Notiks bardu un folkmūzikas festivāls “Bardu rudens 2019”

Oktobrī notiks XVI Starptautiskais bardu un folkmūzikas festivāls “Bardu rudens”, kas Rīgā pulcēs dziesminiekus no Latvijas, Francijas, Igaunijas, Lietuvas un ASV.

Festivālu ieskandinās koncerts “Jauno bardu saiets”, kas notiks 12. oktobrī plkst. 16.00 koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga”. Tajā aicināti uzstāties jaunie, plašākai publikai varbūt vēl nezināmie dziesminieki. Koncertu vadīs dziesminieks Lauris Valters, kurš izpildīs arī savas dziesmas. Šogad uz skatuves kāps Aigars Kručs, Kintija Alpe, apvienība “Križevic Band-a”, Andris Strods, Vita Dambe un Guna Grote-Majore. Koncerta izskaņā apmeklētāju balsojums noteiks vienu jauno dziesminieku, kurš tiks aicināts uzstāties arī “Bardu rudens 2019” noslēguma koncertā. Ieeja “Jauno bardu saietā” ir bez maksas.

Noslēguma koncertā 17. oktobrī plkst. 19.00 koncertzālē “Ave Sol” uzstāsies ārvalstu viesi kopā ar pazīstamiem latviešu dziesminiekiem, aktiera Jura Hirša vadībā vedot klausītājus krāšņā ceļojumā bardu muzicēšanas dažādajās izpausmēs un tradīcijās.

Koncertā dzirdēsim leģendāro Ievu Akurateri, kura pazīstama arī kā viena no pirmajiem Austrasbērniem un kura, būdama Liepājas teātra aktrise, sāka dziedāt un uzstāties kopā ar dziesminieku kustības pamatlicēju Austru Pumpuri viņas pirmajos koncertos. Uz skatuves kāps arī jaunā mūziķe Katrīna Dimanta, kas augusi muzikālā septiņu bērnu ģimenē, apguvusi gan čella, gan tradicionālās dziedāšanas prasmi un tautas instrumentu spēli un savās dziesmās radoši interpretē latviešu tautas mūzikas matojumu. Ar allaž suģestējošo izpildījumu klausītājus uzrunās dziesminieks Uldis Kākulis, kuru raksturo spēcīga balss un plašs diapazons. Savukārt unikālu latvju dainu un mantru sinerģiju piedāvās Inga Karpiča, kura spēlē arī klavieres un indiešu fizharmoniju.

Koncerta ārvalstu viesu vidū ir amerikāņu dziesminieks Kevins Čērčs (Kevin Church) no Čārlstonas Dienvidkarolīnā. Kevins sniedz vairāk nekā 200 koncertu gadā un viņš pārstāv tā saucamo Americana žanru, kurā savijušies ASV raksturīgās kantrī, folka, blūza un rokenrola mūzikas elementi. Savukārt Francijas pārstāve, dziesminiece un akordeoniste Joanna Seresa (Yoanna Ceresa), kopā ar sitaminstrumentālistu Matjē Gustu  (Mathieu Goust) nebaidās eksperimentēt un savā mūzikā bieži runā par sieviešu tiesībām – šoruden viņa izdevusi savu sesto studijas albumu “Otrais dzimums” (“2nd Sex”). Igauniju pārstāvēs mūziķis Silvers Seps (Silver Sepp), kurš ne tikai dzied, bet arī spēlē paša konstruētus instrumentus, kuru radīšanā viņš izmanto dažnedažādus krāmus. Atkārtoti Latvijā viesosies arī viens no pazīstamākajiem vecās paaudzes lietuviešu dziesminiekiem Povils Girdenis (Povilas Girdenis).

Biļetes uz noslēguma koncertu tirdzniecībā “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā, kā arī koncerta norises vietā pirms pasākuma. Biļešu cena 7,00 EUR.

Starptautisko bardu un folkmūzikas festivālu “Bardu rudens” organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas kultūras un atpūtas centrs “Imanta” un tas notiek sadarbībā ar Starptautisko dziesmotās poēzijas festivālu “Tai – aš”, kuru rīko Lietuvas kultūras centrs “Vilņas skolotāju nams”. Festivālu atbalsta Rīgas dome un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.