Noslēgušās Rīgas Jauno tehniķu centra Lego robotikas sacensības “Rīgas Robotikas kauss 2022”

2022. gada 14.maijā Rīgas Jauno tehniķu centrā, ar mērķi atjaunot jauniešu iesaisti un popularizēt robotikas nozari jauniešu vidū pēc 2 gadu pārtraukuma, sadarbībā Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sporta un jaunatnes pārvaldi norisinājās Lego robotikas sacensības, kurām šogad dots nosaukums “Rīgas Robotikas kauss 2022”.

Sacensībās piedalījās 8 – 18 gadus veci dalībnieki. Sacensības norisinājās Lego Sumo  disciplīnā un Lego līnijsekotāju disciplīnā, kurai šogad, pateicoties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sporta un jaunatnes pārvaldes finansiālajam atbalstam, tika izveidota jauna, noteikumiem atbilstoša līnijsekošanas trase.

Lego Sumo cīņu dalībnieki tika dalīti divās vecuma grupās. Vecākajā vecuma grupā dalībnieki tika kārtoti vienā apakšgrupā, kur katrs robots cīnījās ar visiem pretiniekiem un 4 labākie izspēlēja “Play Off” kārtu, noskaidrojot labāko Lego sumo cīnītāju. Jaunākā vecuma grupa proporcionāli daudz lielāka dalībnieku skaita dēļ tika sadalīta 4 apakšgrupās. No katras apakšgrupas tālāk tika 2 labākie cīnītāji, kuri pēc tam savā starpā noskaidroja labāko. Kopumā sacensībām tika pieteikti 52 roboti.

Līnijsekošanas disciplīnā dalībnieku skaits par pārsteigumu bija mazāks kā sumo cīņās, bet jauniešu cīņa par godalgotajām vietām saglabājās spraiga. Ātrākais robots līnijsekošanā savus tuvākos konkurentus apsteidza aptuvenu par 10 sekundēm. Sīvākā cīņa notika par 2. vietu, jo to no 3. vietas šķīra vien 2 sekundes.

Interešu izglītībā interese par LEGO robotiku pieaug, taču jāatzīst, ka pandēmijas sekas ir izteikti jūtamas. Pasākuma organizatoram Edgaram Zīvertam šis bija kārtējais izaicinājums – atjaunot interesi un azartu darboties jauniešus šajā jomā. Svarīgi, ka šādi tiek likti pamati audzēkņu zināšanās par informācijas tehnoloģijām, audzēkņi, pašiem nemanot, apgūst inženieru prasmes, vienkāršā veidā tiek apgūta prasme programmēt, iemācoties programmu loģisko darbību un algoritmu uzbūvi, kā robotam jāstrādā. Šīs zināšanas bērni un jaunieši vēlāk jau varēs izmantot elektronikas pulciņos, veidojot sarežģītākus robotus, kā arī stājoties augstskolās un ceļot Latvijas prestižu šajā nozarē.

“Rīgas Robotikas kauss 2022’’ piedalījās dalībnieki no 13 dažādām izglītības iestādēm no visas Latvijas.

Sacensību rezultāti:
Disciplīna LEGO līnijsekotājs:

2.vecuma grupā vietu sadalījums

I. Daniels J. – “TSI Robotikas klubs”

II. Edvards K. – “Individuāls entuziasts”

III. Kristofers B. – “Individuāls entuziasts”

1.vecuma grupas vietu sadalījums:

I. Aivars B. – “Madonas BJC”

II. Konstantīns S. – “Viļānu vidusskola”

Disciplīna LEGO sumo:

2. vecuma grupā:

I. Gustavs Bruno G. – “Āgenskalna Valsts ģimnāzija”

II. Dmitrijs G. – “TSI Robotikas klubs”

III. Fēliks Filips M. – “Iecavas Vidusskola”

1. vecuma grupā:

I. Iļja D. – “TSI Robotikas klubs”

II. Viesturs L. – “Ludzas BJC”

III. Germans L. – “TSI Robotikas klubs”

Disciplīna LEGO sumo piešķirtās veicināšanas balvas saņēma:

Olafs S. – “RJTC”, Arnis O – “Ludzas BJC”, Martins Š – “JJ Robotika”, Matīss U. – “JJ Robotika”.

Visiem Robotu meistariem jāturpina cītīgi gatavoties nākamajiem startiem. Šobrīd, kad pandēmijas sekas ir mazinājušās, aktīvisti tuvākajās draudzīgajās kaimiņvalstīs arī plaši organizē šādas sacensības. Vienīgais veids kā gūt pieredzi, ir tajās piedalīties – tas nozīmē gan zaudēt, gan uzvarēt.

Paldies Rīgas Jauno tehniķu centra skolotājam Edgaram Zīvertam par pasākuma plānošanu un vadīšanu!