Konkursā ”Eksperiments” noskaidroti fizikā gudrākie jaunieši Latvijā

Erudīcijas konkursa ”Eksperiments” finālā 8. un 9. klašu jaunieši demonstrēja savas zināšanas fizikā, modelējot ar saules paneļiem darbināmus auto, veidojot sildīšanas iekārtas, atrodot efektīvākās spuldzes un pat konstruējot ar CO2 gāzi darbināmas raķetes. Visu sešu fināla komandu sniegums bija pārliecinošs, taču visvairāk punktus izdevās nopelnīt Jelgavas Valsts ģimnāzijas komandai ”Magnētiskais fokuss”. Jau vasarā uzvarētāji kopā ar savu skolotāju Baibu Daģi dosies ceļojumā uz Rimini Itālijā.

Fināla sākumā dalībniekiem vajadzēja atšķirt, vai internetā populāri fizikas eksperimenti ir patiesi vai safabricēti, piemēram, vai telefona radītie radioviļņi spēj uzspridzināt popkorna graudu, vai plazmas bumba caur cilvēka ķermeni var iedegt luminiscences spuldzi un vai palielināta dzelzs koncentrācija cilvēka organismā var iedarbināt veikala drošības sistēmu.

Nākamajos uzdevumos jauniešiem vajadzēja pašiem izveidot iespējami efektīvu ūdens sildīšanas iekārtu no metāla stieplēm un baterijām, ja zināmi dažādi stieples raksturlielumi. Fizikas portāla ”FIZMIX” organizētajā uzdevumā jauniešiem bija jāiegādājas materiāli un jāizveido raķete, kas veic vislielāko attālumu. Savukārt pirmspēdējā uzdevumā skolēniem bija jāizdomā, kā izvēlēties un saslēgt spuldzītes, lai iegūtu lielāko apgaismojumu, patērējot vismazāk elektroenerģijas, bet pēdējā uzdevumā nekļūdīgi jāizveido tāds saules paneļu slēgums, lai ar tā saražoto enerģiju automašīna veiktu noteiktu distanci.

”Eksperiments” fināla spēlē vislabākos rezultātus ieguva Jelgavas Valsts ģimnāzijas komanda ”Magnētiskais fokuss”, kopvērtējumā nopelnot 32 punktus. Otrajā vietā ierindojās Madonas Valsts ģimnāzijas komanda ”Epsilons 9” (skolotāja Vija Bebriša) ar nopelnītiem 28 punktiem, bet trešajā vietā ar 21 punktu Tukuma 3. pamatskolas komanda ”SAITES enerģija” (skolotāja Jevgeņija Gaileša). Savukārt godpilno 4. vietu ieguva Skrundas vidusskolas komanda ”Kasiopeja”, bet ar vienādu punktu skaitu 5. un 6. ierindojās Rīgas 94. vidusskolas komanda ”Kosinusi” un Nautrēnu vidusskolas komanda ”Omiņi”.

AS ”Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs uzsvēra: ”Visi konkursa finālisti jau ir uzvarētāji, jo būt Latvijas labāko fiziķu sešiniekā ir gods! Fizikas zināšanas būs noderīgas vienmēr – inženieri un tehnisko zinātņu speciālisti ir ļoti pieprasīti darba tirgū, arī mums Latvenergo ir nepieciešami arvien jauni kolēģi. Paldies skolotājiem, kuri palīdz jauniešiem apgūt šo mācību priekšmetu un ceru, ka jaunieši turpinās padziļināti mācīties fiziku arī vidusskolā.”

Komandu sniegumu finālā vērtēja AS ”Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs, AS ”Latvenergo” Izpētes un attīstības direktors Māris Balodis, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes dekāns Oskars Krievs, kā arī konkursa ”Eksperiments” konsultants Raitis Streičs.

Savukārt dalībniekus atbalstīja to mentori – Latvijas Universitātes (LU) Eksperimentālās fizikas katedras vadītājs Mārcis Auziņš, LU Fizikas un matemātikas fakultātes asociētais profesors Sandris Lācis, pētnieks un Latvijas Zinātņu akadēmijas loceklis Roberts Eglītis, RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes dekāns Jurģis Poriņš, RTU viedo elektrotehnoloģiju profesionālis Pēteris Apse-Apsītis un Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks Armands Šenfelds, bet veiksmi un izdošanos visām komandām vēlēja RTU rektors Leonīds Ribickis.

Latvenergo koncerns erudīcijas konkursu organizē jau 21. reizi. Konkursa pirmsākumos skolēnu galvenais uzdevums bija apgūt elektrodrošību un prast to praktiski izmantot ikdienā. Gadu laikā jauniešu zināšanas ir augušas, un šobrīd ”Eksperimentā” pamatskolas vecuma jaunieši risina uzdevums par tādiem fizikas tematiem, kurus joprojām pēta zinātnieki visā pasaulē. Šogad ”Eksperimentam” reģistrējās kopumā 211 komandas no visas Latvijas.

Informāciju sagatavoja:

Inga Cīrule

Konkursa ”Eksperiments” koordinatore

Tālr.: 67242503; 20279688

E-pasts: info@eksperiments.lv

www.eksperiments.lv