Klusā okeāna reģiona kormūzikas koncerts Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē

Rīgas kamerkoris “Ave Sol” un tā mākslinieciskais vadītājs Andris Veismanis pāri jūrām un okeāniem, tiesa gan, paliekot pašu mājās, šī gada 29. oktobrī plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē sniegs koncertu “Klusā okeāna reģiona kormūzika”. Šī koncerta programmu sastādījis un diriģēs Kobes filharmoniskā kora galvenais diriģents Čifuru Macubara (Chifuru Matsubara, 1951) – mūziķis, kurš izglītojies Tokijas Kunitači mūzikas koledžā, Helsinku Sibēliusa mūzikas akadēmijā, un ir mākslinieks ar plašu radošo ieceru un darbības loku. Iespējams, Somijā gūtā pieredze rosinājusi Čifuru Macubaras vēlmi plašāk ielūkoties Baltijas reģiona kultūras norisēs. Viņš ir labi pazīstams latviešu kora jomas interesantiem, jo 20 gadu laikā Rīgā ciemojies jau vairakkārt un sadarbojies vairākiem kolektīviem un diriģentiem.

Koncerta programmā, dodoties pāri plašiem ūdeņiem, pirmā pietura jāiezīmē ar spāņu cilmes Meksikas komponista Huana Gutjerresa de Padiljas (Huan Gutierrez, ap 1590–1664) mesu, kas veidota spāņu renesanses skaņumākslas tradīcijās (varētu saskatīt pēctecību un kopību, piemēram, ar Tomasu Luisu de Viktoriju). Tālāk ceļš ved uz diriģenta Čifuru Macubaras dzimteni Japānu – tās mūziku pārstāvēs Mičio Mamijas (Michio Mamiya, 1929) veidotās tautasdziesmu apdares – gan dzimtās japāņu melodijas no dažādiem novadiem, gan tradicionālie tempļu ceremoniju dziedājumi. Salīdzinoši jaunākas paaudzes mūziku koncertā pārstāv Šiničiro Ikebe (Shinichiro Ikebe, 1942), kurš, darbojoties gan kinomūzikā, gan teātra jomā, spējis sacerēt arī veselas virknes japāņu tradicionālo dziedājumu mūsdienīgu versiju un jo plašu Austrumu tautu dziesmu klāstu – šoreiz programmā būs gan Indonēzijas, gan Indijas dienvidaustrumu muzicēšanas paraugi. Noslēgumā – Jaunzēlandes komponista, mākslinieka un fotogrāfa Džeka Bodija (Jack Body, 1944) modernā skaņumāksla. Konkrētās Sv.Stefana himnas iecere aizgūta no Ģerģa Ligeti skaņdarba Lux aeterna. Var droši apgalvot, ka koncertā “Klusā okeāna reģiona kormūzika” klausītājus sagaida krāsaina, kontrastiem bagāta, orientāliem akcentiem piesātināta programma, kur katrs varēs atrast sev tuvāko un atklāt nedzirdēto.

Informāciju sagatavoja muzikologs Dr. habil. art. Jānis Torgāns.

Ieeja: EUR 5.00; studentiem un pensionāriem – EUR 3.00. Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv, kā arī stundu pirms pasākuma, tā norises vietā.

Papildu informācija: Ieva Egle Vītola, Koncertorganizācija „Ave Sol”

Tālr.: +371 67181130, e-pasts: ieva.vitola@riga.lv

www.avesol.riga.lv