Iesaistot skolēnus izlietoto bateriju vākšanā, sekmēs izpratni par pareizu videi kaitīgo preču atkritumu utilizāciju

Lai vairotu sabiedrības izpratni par pareizu videi kaitīgo atkritumu šķirošanu un sekmētu atkārtotā apritē nonākušo otrreizējo izejvielu apjomu, “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru un AS “BAO” izsludina izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2022./2023. mācību gada sezonu. Konkursa ietvaros, iesaistot skolēnus izlietoto bateriju vākšanā pārstrādei, paredzēts ievērojami pilnveidot sabiedrības izpratni, ka korekta atkritumu šķirošana, resursu taupīšana un aprites ekonomikas principu ievērošana mūsu katra ikdienā sniedz nozīmīgus rezultātus visas pasaules mērogā.

“Mēs esam maza, bet varena tauta. Un ikviens no mums spēj mainīt pasauli uz labu – īpaši, ja to darām kopā,” pielikt spēkus atkritumu šķirošanas ieviešanai ģimenēs un iesaistīties izlietoto bateriju vākšanas kampaņā aicina “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. Šogad izlietoto bateriju vākšana Latvijas izglītības iestādēs norisināsies jau 16. reizi, aicinot tās dalībniekus apzināties savu lomu pasaules ekoloģijas uzlabošanā, domājot globāli, bet rīkojoties lokāli.

Izlietoto bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai” apvieno bērnus un jauniešus no visas Latvijas, palīdzot jaunatnei piedalīties tīras vides veidošanā un vērtīgu resursu taupīšanā. Turklāt konkursa laikā bērni mācās izprast izlietoto bateriju kaitīgo ietekmi uz vidi, iepazīst bateriju pārstrādes gaitu un savām acīm ierauga, cik daudz šo videi kaitīgo atkritumu katrs no mums ik gadu rada. Nododot baterijas pārstrādei, tiek ievērojami mazināts potenciālais vides piesārņojums, atgūtas vērtīgas otrreizējās izejvielas, piemēram, mangāns, dzelzs, cinks, grafīts, taupīti resursi un saudzēta daba. Visas kampaņas “Tīrai Latvijai” laikā savāktās izlietotās baterijas tiks nogādātas pārstrādes rūpnīcā, izkausētas un pārstrādātas jaunās vērtīgās izejvielās.

Izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai” aicinātas piedalīties pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības iestādes no visas Latvijas. Dalībnieku pieteikšanās norisinās līdz 2023. gada martam, reģistrējot izglītības iestādi konkursa datu bāzē www.tirailatvijai.lv. Izlietoto bateriju vākšana izglītības iestādēs norisināsies līdz 2023. gada martam, savukārt konkursa rezultātu paziņošana un laureātu svinīgā apbalvošana notiks maijā.

Dalība konkursā sniegs virkni ieguvumu – ne tikai iespēju būt daļai no valsts mēroga vides projekta, padarot planētu zaļāku, bet arī papildu iespēju pētīt, izzināt un līdzdarboties otrreizējo izejvielu pārstrādes procesā. Savukārt čaklākie bateriju vācēji tiks apbalvoti ar naudas balvām 400,- , 300,- un 200,- eur apmērā divās nominācijās.

Izlietoto bateriju vākšanas kampaņu “Tīrai Latvijai” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru un AS “BAO”. Pērn konkursa ietvaros bērni un jaunieši no 314 izglītības iestādēm pārstrādei savākuši 24,838 tonnas izlietotu bateriju, atgūstot 6706 kg mangāna, 5216 kg dzelzs, 3974 kg cinka un 1490 kg grafīta, lai šīs vielas izmantotu jaunu izstrādājumu ražošanā.

Papildu informācija:

Laima Kubliņa | 26710793 | laima.kublina@zalajosta.lv | www.zalajosta.lv