Iepazīsimies! Andris Kozlovskis – fotogrāfs ar mirdzošu acu skatienu!

Pirmās foto publikācijas presē jau 1986. gadā, sadarbojoties ar laikrakstu “Pionieris” un vēlāk žurnālu “Draugs”. Tad štata fotogrāfa darbs vakara avīzē “Rīgas Balss” un fotogrāfa vieta izdevniecībā “Santa”, foto redaktora darbs izdevniecībā “Preses nams” un sadarbība ar daudziem Latvijas preses izdevumiem, bet patreiz periodiski publicējas žurnālā “Rīgas Laiks” un darbojas kā Fujifilm “X” fotogrāfu vēstnieks Latvijā.

Personālizstādes Latvijā, Slovākijā un Nīderlandē.

Andris sācis fotografēt kopā ar tēti. Paralēli mācībām vidusskolā studējis Maskavā Foto centra foto žurnālistikas fakultātē, pēc tam Latvijas Universitātes komunikāciju zinātnēs.

Ar Bērnu un jaunišu centru “Rīgas Skolēnu pils ” Andris saistīts jau kopš 1987. gada, kad darbojās foto pulciņā pie skolotāja – fotogrāfa Aleksandra Veides. 2006. gadā, pēc tam, kad Aleksandrs devās mūžībā, “Rīgas Skolēnu pils” direktora vietniece Ināra Jankovska uzrunāja Andri, paralēli aktīvajām preses foto žurnālista gaitām, palikt par skolmeistaru vismaz uz vienu gadu. Jau piecpadsmito gadu Andris Kozlovskis ir Bērnu un jauniešu centra “Rīgas Skolēnu pils” foto pulciņa vadītājs. Tas nebija viegls lēmums atteikties par labu interešu izglītībai, saka Andris. Izaicinājums – izveidot sevī pedagogu! Izveidot tādu programmu, lai pulciņa apmeklētājiem būtu interesanti un vērtīgi. Andris atzīst, ka būt profesionālam preses fotogrāfam, tas ir nepārtraukts skrējiens, tas ir darbs, kas izsmeļ, nogalina entuziasmu.  Pieskaņošanās, pildot pasūtītāja uzdevumus,  ja ir zema klienta vizuālā kompetence, radošo daļu piezemē un ierobežo.

Foto pulciņā strādājot ar bērniem un jauniešiem ir iespēja saskarties ar tīru entuziasmu, acis mirdz, radošums nav pakārtots kāda vēlmēm. Šīs dzirksteles acīs ļauj uzlādēties!

Labam fotogrāfam svarīgi, lai būtu par ko stāstīt!

Jau sesto gadu Andrim ir vēl kāda aizrautība – burāšana. Ar jahtu SPANIEL 2017. gadā  šķērsojis Atlantijas okeānu no Sinešas (Portugāle) līdz pat Bostonai (ASV) ar starpfinišu Bermudu salās.

Skolotājs lepojas ar audzēkņiem, kas turpinājuši savas gaitas ar fotografēšanu, grafiskā dizaina studijām, kas startē kā patstāvīgi mākslinieki.

Šogad Rīgas skolēnu pilī tika izveidota foto pulciņa izstāde “Klasika”, kurā apskatāmi ferotipi – fotogrāfiski attēli, kas ir radīti uz metāla plāksnēm. Tie ir foto pulciņa audzēkņu veidoti tēli, kas reizē ir sava veida pašportreti.

Starp izstādes “Klasika” ferotipu autoriem ir arī pulciņa “Goda biedrs” Pēteris Ponnis, kas ilgus gadus apmeklēja nodarbības, bet nu jau pabeidzis studijas Latvija Mākslas akadēmijā.

Ko saka izstādes autori par darbu veidošanu, par izvēli, par skolotāju?

Linda Ikstiņa fotografēt sākusi mājās, vēlējusies digitālu spoguļkameru, ko arī ieguvusi, pateicoties solījumam, ka mācīsies fotografēt. Šogad sāka mācības Latvijas Universitātes ģeogrāfijas fakultātē, bet turpina apmeklēt foto pulciņu jau piekto gadu. “Ir forši nākt! Skolotājs iedrošina, uzklausa, palīdz, atbalsta! Ir interesanti, žēl pamest!” Veidojot tēlu, Linda iedvesmojusies no vēsturiskiem tērpiem. Nepierasta bijusi ilgā pozēšana kameras priekšā.

Nadīne Abbasa uz pulciņu nāk jau otro gadu. Viss sākās ar to, ka patika fotografēt savu ģimeni. Uz “Rīgas skolēnu pili” atnākusi, lai dejotu, bet ieraudzījusi foto pulciņu! “Patīk viss; patīk, ka var apspriest, patīk, ka skolotājs paskaidro.” Veidojot tēlu, Nadīne iedvesmojās no princeses un dzejnieces. Pozējot bijis karsti, nav bijis viegli noturēt skatienu vienā punktā un nemirkšķināt acis.

Evelīna Marta Svekre mācās 12. klasē,  jau ceturto gadu pulciņā. Vecāki ieteikuši un sūtījuši uz pulciņiem, lai atrastu savu interesi. Patīk sports, tas ir forši, bet gribējās kaut ko jaunu. Patīk fotografēt ceļojuma iespaidus, tagad – draugus. Par skolotāju: “Uzklausa, ir savi ieteikumi, savs viedoklis, bet to neuzspiež. Viegla gaisotne, īsta, nepiespiesta. Var pajokot! Veidot pirtnieces tēlu, nebija ātrs process, vajadzēja apdomāt, kā to veikt. Bija grūti, smagi pozēt! Gaismas silda!”

Viktorijai Gailumai nebija plānā fotografēšana, bet otro gadu jau pulciņā. Sāka fotografēt ar māsas kameru vindserfingu. Par skolotāju: “Ļoti foršs, komunikabls, runātīgs, paskaidro, iedrošina!”

Par izstādi audzēkņi teica: “Ir ieguldīts liels darbs un izstāde ir izdevusies! Ir gandarījums par paveikto!”

Paldies skolotājam un pulciņa dalībniekiem par atsaucību un iespēju tikties!

Aicinām atsaukties bērnus un jauniešus pieteikties dalībai foto pulciņā! Skolotājs ne tikai māca fotografēt, bet palīdz attīstīt un pilnveidot talantu un personību! Veido izpratni par to, ko nozīmē labs fotogrāfs!

Apsveicam Andri Kozlovski un foto pulciņa dalībniekus – 1. vietas ieguvēju Evelīnu Martu Svekri, 2.  vietas ieguvēju Antonu Georgu Graudu  Rīgas skolēnu foto konkursā “Atspulgs”.

Pielikumā fotogrāfijas, kurās gadu griezumā redzams fotogrāfs un skolotājs Andris Kozlovskis un pulciņa audzēkņi, un neliels ieskats ferotipu izstādē “Klasika”.

Infomāciju sagatavoja Elita Kalnača