“Cafe Lingua” valodu kafejnīca Rīgā

Katru otrdienu, laikā no plkst. 17.00 līdz plkst. 20.00 Latvijas Nacionālās Bibliotēkas kafejnīcā “Klīversala” satiekas cilvēki, kas vēlas praktizēt svešvalodas un iepazīt citas kultūras. Pasākuma ideja – apgūt svešvalodu neformālā atmosfērā, aizraujošās sarunās pie kafijas vai tējas tases publiskā kafejnīcā, valodu apguvē iesaistot arī kultūras elementus – kopīgas ekskursijas Latvijas dabas takās, izziņas pastaigas Rīgas vēsturiskajā centrā un slavenā jūgendstila iepazīšana Rīgas ielās. Valodu kafejnīca tiek organizēta pēc Helsinku valodu kafejnīcas parauga.  Jebkurš var pievienoties jebkuras valodas sarunām vai sākt savas sarunas. Sarunas vada brīvprātīgais – komunikabls un radošs cilvēks, interesants sarunu biedrs un valodas pratējs.

Valodu kafejnīca notiek jau piekto mēnesi, un mēs varam atskatīties uz paveikto, veikt analīzi un sniegt vērtējumu. Vispirms – šāda veida pasākums ir jaunums komunikācijas un svešvalodu apguves jomā Latvijā. Atšķirībā no diskusiju klubiem, kas pastāv pie valodu mācību centriem, mūsu valodu kafejnīcai  nav dalības maksas, pasākumam var pievienoties jebkurš. Bez maksas. Bez saistībām. Iniciatīvai un motivācijai jābūt pašos dalībniekos. Valodu apguvi sekmē socializēšanās iespēja. Līdzšinējā prakse rāda, ka Latvijas sabiedrībai tas ir izaicinājums, jo esam pieraduši piedalīties apmācībās, kur mums “dod” informāciju un neesam īsti gatavi “ņemt to paši”. Šobrīd skolas gatavojas kompetenču izglītībai, daudz tiek runāts par prasmi mācīties patstāvīgi, pilnveidot sevi, plānot savu laiku un pieņemt lēmumus. Tāpēc mūsu valodu kafejnīca ir pirmais solis skolu izglītības pilnveidošanai.

Ar savām domām par Valodu kafejnīcas priekšrocībām ar mums padalījās Mila Orlova, angļu valodas pasniedzēja ar starptautisku pieredzi un privātprakses “The English Language Embassy” (www.elembassy.lv) vadītāja: “Arī šā projekta ietvaros vēlreiz pārliecinājos, ka tādas atmosfēras radīšana, kurā apmācāmais neizjūt spriedzi un apzinās, ka viņa viedoklis ir svarīgs citiem sarunas dalībniekiem, ir viena no atslēgām efektīvai komunikācijai un valodu apguvei. Pat ja Valodu kafejnīcas ietvaros mācīšanas process tā tradicionālajā izpratnē nenotiek, šī ir lieliska iespēja pārvarēt komunikācijas barjeru, attīstīt runas plūdumu, neuztraucoties par pieļautām gramatiskām kļūdām, jo sarunu laikā mūs visus vieno viens mērķis – būt saprastiem un saprast citus! Lai kādā valodā mēs nerunātu!”

Projektu pozitīvi novērtēja arī valodu pasniedzēja Anželika Pavra, angļu filoloģijas maģistrs: “Valodu kafejnīca ir lieliska iespēja bez maksas pilnveidot valodu zināšanas augsti kvalificētu pasniedzēju vadībā, attīstīt spējas strādāt komandā. Valodu kafejnīcā organizētās spēles ir ne tikai viens no valodu apguves un loģiskās domāšanas attīstības rīkiem, bet arī interesants laika pavadīšanas veids multikulturālā vidē. Savukārt mūsu organizētās tematiskās sarunas sniedz iespēju pilnveidot sarunvalodas zināšanas un starpkultūru saskarsmes prasmes, pastāstīt par mūsu kultūru, tradīcijām citu valstu pārstāvjiem, kā arī paplašināt savu redzes loku. Projekts kā eksperiments valodu apguvē sniedz būtisku ieguldījumu valodu izglītības attīstībā Latvijā”.

Valodu kafejnīcai attīstoties, tā varētu kļūt par vienu no Rīgas “apskates objektiem” (“sightseeing”), kuram jebkurš, arī pilsētā īslaicīgs viesis, var pievienoties un dalīties savā valodu pieredzē, gūt informāciju, apmainīties ar viedokļiem, savukārt, mums, vietējiem, tā būtu motivācija apgūt citas valodas, iepazīt citu valstu kultūras .. kā atslēga labākai pasaulei. Mūsu partneru kafejnīca Helsinkos jau veiksmīgi iekļauta starptautiski populārā tūrisma portālā “Like a local”.

https://www.likealocalguide.com/helsinki/monday-cafe-lingua

Vieta – Gaismas pils bibliotēka noskaņo pozitīvi 🙂

Aicinām pievienoties mums un iepazīt valodas moderni, atbilstoši mūsdienu sabiedrības prasībai būt dinamiskiem mainīgā pasaulē.

Valodu kafejnīca NBCL (Nordic-Baltic Cafe Lingua)  ir NORDPLUS projekts neformālai valodu apmācībai.

Projektu Rīgā organizē: Bērnu un jauniešu centrs „Rīgas Skolēnu pils”.

Projektu atbalsta: Nordplus Pieaugušo izglītības programma un Rīgas dome.

Laiks: otrdienās plkst.17.00-20.00

Dalība: bez maksas.

Vieta: Latvijas Nacionālās Bibliotēkas kafejnīcā “Klīversala”, Mūkusalas ielā 3

Facebook: https://www.facebook.com/CafeLinguaRiga

 

Informāciju sagatavoja:

Tatjana Gvozdeva, tgvozdeva@edu.riga.lv

Darba mob.t. 28232745

Bērnu un jauniešu centra „Rīgas Skolēnu pils”

Interešu izglītības skolotāja