25.maijā notiek Latvijas 2. Bērnu un jauniešu stikla mākslas konkursa „Imantam Kalniņam – 80!” darbu vērtēšana

Imanta Kalniņa jubilejai veltītā Latvijas 2. Bērnu un jauniešu stikla mākslas konkursa „Imantam Kalniņam – 80” iesūtīto darbu vērtēšana notiks otrdien, 25.maijā, Kr. Barona muzejā Rīgā. Darbus vērtē žūrija 11 cilvēku sastāvā: 6 stikla mākslinieki: Marta Ģibite, Eila Vikmane, Oleksijs Krasnovs, Ramona Pēkšēna, Ilze Rimicāne, Inga Jaunzeme,  juveliermākslinieks Oļegs Auzers, Kr. Barona muzeja vadītāja Rūta Kārkliņa, 13. Saeimas deputāte Ļubova Švecova, Rīgas Latviešu biedrības valdes priekšsēdētāja vietniece Gaida Jablovska, publicists Dzintars Zaļūksnis.

Darbi iesūtīti no dažādiem Latvijas reģioniem un bērnu jaunatnes centriem, piem., Līvānu BJC, Talsu novada BJC, BJC Daugmale, BJC Bolderājas 19.vsk., MJC PES, Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas u.c.

Šis ir jau otrais šāda veida jauniešu stikla mākslas konkurss, kas veltīts nozīmīga Latvijas kultūras darbinieka jubilejai.  Pirmais 2020.g. tika veltīts Kr. Barona 185. gadei. Konkursa organizators Kr. Barona muzejs un „Labas valodas Fonds”. Konkursā varēja piedalīties ikviens vecumā no 6-25 gadiem un atveidot pēc brīvas izvēles kādu no komponista dziesmu un melodiju sižetiem. Jaunākajam konkursa dalībniekam ir 8 gadi un vecākajam – 20 gadi.

Žūrija vērtē darbu atbilstību tēmai; mākslinieciskumu; izpildījuma tehniku un kvalitāti. Darbi tiek vērtēti 3 grupās: sākumskolas, pamatskolas; vidusskolas vecuma grupa (10. – 12. klase un jaunieši līdz 25 gadiem) Labākie darbi tiek apbalvoti.

Krišjāņa Barona muzeja direktore Rūta Kārkliņa norāda: „Esam gandarīti par bērnu un jauniešu izrādīto interesi par komponista Imanta Kalniņa daiļradi. Man kā dainu tēva muzeja vadītājai būtiski, ka jaunieši daudzos darbos ir atainojuši Imanta Kalniņa dziesmās un mūzikā ietverto tautasdziesmu tematiku – Raxtu raxti dziesmu albuma tēmas, filmai Pūt vējiņi tēmu u.c. Esmu priecīga, ka jaunieši klausās Imantu Kalniņu un komponista mūzika ir iedvesmas avots arī viņu jaunradei. Tas ir svarīgi”.

Lubova Švecova, 13. Saeimas deputāte: ”Bērnu interešu izglītība manā kā politiķes redzes lokā ir pastāvīgi, jo arī parlamentā esmu komisijā, kas skata izglītības un tajā skaitā arī interešu izglītības jautājumus. Nākas konstatēt, ka šis gads interešu izglītībai nav bijis viegls. Šis ir jau otrais jauniešu stikla mākslas konkurss, kuru žūrēju un redzu, ka ir iesniegti spilgti, talantīgi darbi. Svarīgi ir tas, ka konkurss aicina jauniešus vairāk iedziļināties un pētīt Latvijas kultūrā ievērojamu cilvēku dzīvi un daiļradi, kas dod ierosmi idejām pašu jauniešu daiļradei. Mūsu māksla un kultūras mantojums ir kā aka ar tīru skaidru un veselīgu ūdeni, no kuras var smelt un smelt”.

Inga Jaunzeme, stikla mākslas konkursa organizatore: “Imanta Kalniņa daiļrade ir spoža zvaigzne Latvijas kultūras debesīs un šis konkurss bija izaicinājums jauniešiem – viņa dziesmu un melodiju sižetus ietērpt un izteikt ar citas mākslas valodu – stiklu. Konkursa noslēguma izstādē redzams, ka tas ir izdevies lieliski. Kalniņa mūzika tupina dzīvot ne vien filmās, koncertos, dziesmās, bet nu arī stiklā.

Konkursa laureātu izziņošana ir 27.maijā. Konkursa – izstādes „Imantam Kalniņam – 80. Dziesmu un melodiju sižeti stiklā” darbi tiek izstādīti konkursa gala izstādē Kr. Barona muzejā Barona ielā 3, Rīgā, 27. maijā  plkst. 17.00., kur tos varēs aplūkot līdz maija beigām. Kopā ar jauniešu darbiem tiks izstādīti arī žūrijas komisijas locekļu mākslinieku darbi, kas veltīti Imanta Kalniņa jubilejai.

Izstāde no 1. jūnija līdz 1. jūlijam skatāma Rīgas Centrālajā bibliotēkā.  Izstāde virtuāli skatāma no 1. jūlija līdz 1. septembrim Jaungulbenes pilsmuižā http://jaungulbenesticmuzejs.buiness.site/ Izstāde virtuāli skatāma no 1. jūnija Kr.  Barona muzeja mājas lapā www.baronamuzejs.lv

Informāciju sagatavoja : Inga Jaunzeme, Latvijas 2. Bērnu un jauniešu stikla mākslas konkursa organizatore