RIPO AUTO 2016 – Rīgas 2.atklātās sacensības un dizaina konkurss

Logo-RIPOarDomataju1Rīgas 28.vidusskolas pagalmā 19.maijā lieliskos laika apstākļos un ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālu atbalstu notika Rīgas 2.atklātās inerces koka automodeļu ātrumsacensības un dizaina konkurss. Piedalījās pārstāvji no 9 skolām, interešu izglītības iestādes “Jaunrades skola”, Baldones bērnu pēcpusdienas centra “Baltais ērglis”, Brocēnu bērnu un jauniešu centra “KOPĀ”. Prieks bija redzēt pavisam nesen izveidotā Brocēnu novada kultūras un izglītības centrs “Ripo auto” darbnīca pārstāvjus, kuriem arī tagad ir jau pazīstamais RIPO AUTO logo, tikai ne sarkanā, bet zaļā krāsā. Ceram, ka drīz RIPO AUTO emblēmas, izvēloties katrai vietai savu, kļūs daudzkrāsainas un varēsim veidot arī krāsu toņus.

Sacensības skolas pagalmā – tas bija īpaši jauki, jo ļāva visiem būt brīviem un kustīgiem. Katrs brīvs brīdis tika izmantots blakus esošā sporta laukumā. Tā jaunieši arī savstarpēji sapazinās un, iespējams, jau turpmak būs jauni draugi.

Atbildīgais par sacensībām Arnolds Ziemelis bija padomājis arī par garāko pārtraukumu saturu – pašu aprīkotus elektrovelosipēdus demonstrēja Velokafe (www.velokaffe.lv ), ko katrs varēja ne tikai apskatīt, bet izmēģināt. Īpašu jaunāko dalībnieku interesi izpelnījās Lielvārda pārstāvja Edgara Gribusta atvestie mazie darbagaldiņi un 3D printeris (www.lielvards.lv ). Skolēni un skolotāji atzina, ka Lielvārda darba galdi un 3D pronteris varētu būt labs papildinājums un to izmantošana auto modeļu gatavošanai darītu šo nodarbi interesantāku un rezultātu ātrāku, kas šodienas straujajā laikā vērtīgi, tomēr šis aprīkojums izmantojams arī krietni plašāk.

Šo sacensību un dizaina konkursa unikalitāte ir tā, ka pirmo reizi paplašināts vecuma diapazons uz jaunākiem skolēniem. Tā kā sākumskolu šogad pārstāvēja neliels skaits jaunāko, kuri zinības apguvuši pie skolotāja A.Ziemeļa, tika nolemts, ka piedalās kopā visas vecumu grupas, labus sasniegumus var parādīt ikviens, ja ir darba tikums un vēlme sasniegt labu rezultātu. Jaunākie skolēni sacensībās godam parādīja rezultātus un arī saņēma balvas, bet kā lielāko balvu vērtē iespēju piedalīties un gūt pieredzi.

Šogad ātrumsacensībās 1.vietu ieguva brocēnietis Āris Ārnieks, kurš mācās Brocēnu vidusskolas 6.klasē un papildus aktīvi darbojas interešu izglītībā darbnīcā RIPO AUTO (Viņš saņēma īpašo balvu – DM tehnika Husqvarna traktoru). Āris aiz sevis 2. un 3.vietā atstāja kalnciemiešus – Artūru Okuņevu no Kalnciema pagasta vidusskolas 8.klases un tās pašas skolas 6.klases skolēnu Niku Švalbi un 5.vietā – 8.klases skolēnu Maksimu Prokofjevu. Savukārt Liepājas speciālās internātpamatskolas skolēniem 4. un 6.vieta – attiecīgi Viesturam Biģelim (9.kl.)  un Ingusam Kalniņam (6.kl.). Kvalifikācijā augstus rezultātus ieguva arī Jaunrades skolas audzēknes Arnitas Ziemeles (17 g.v.), Liepājas SIP skolēnu Salvja Bazuļa (5.kl.), Matīsa Geislera (7.kl.), Jevgenija Vareņko (7.kl.), Rodrigo Viča (5.kl.) un Jevgenija Varenko (7.kl.) auto, Denisa Fiļimonova no Kalnciema pagasta vidusskolas 8.klases, Dzimtmisas 9.klases skolēna Rinalda Zvejnieka auto modeļi, bet šoreiz “olimpiskajā” sešiniekā neiekļuva. Ne pēdējie rezultāti sacensībās bija arī Rīgas 28.vidusskolas pirmklasniekiem, kuri aktīvi darbojās RIPO AUTO pulciņā Kristam Počim un Raimondam Bogdanovam.

Šogad bija dalībnieki arī nestandarta klasē, kur visas godalgotās vietas ieguva brocēnieši – 1.vieta Enijam Liekniņam, 2.vieta – Ārim Ārniekam, 3. – Ralfam Pavāram, bet 4.vieta Līvai Liekniņai.

Lielāks dalībnieku skaits bija dizainā, kurā bija redzami vairāk kā 90 auto modeļi, kaut arī ne visi konkursā piedalījās, vairāki bija kā paraugi iedvesmai un skolotāju darbs. Daži dalībnieki bija veidojuši vairākus auto, kuri nepiedalījās ātrumsacīkstēs un speciāli bija domāts pie dizaina. Dizaina dažādība bija apbrīnas vērta – visi veidoja no viena vai 2 vienāda izmēra koka klucīšiem, nepārsniedzot gabarītus, bet katrs tik unikāls. Žūrijai – sacensību atbildīgajam Arnoldam Ziemelim, Jānim Rage-Raģim IZM VISC  no Tehniskās jaunrades izglītības jomas un Baldones mākslas skolas direktoram, dizaina maģistram Tālivaldim Muzikantam atrast labākos nebija viegli. Vispirms, lai savstarpēji varētu salīdzināt, dizaina konkursa dalībauto pēc stila iedalīja 8 grupās un tad katru grupu vērtēja, izvēloties labākos pēc kritērijiem.

Lielākā grupa, kā jau pienākas, bija “Formulas”. No tiem kā labākais auto tika atzīts Kalnciema pagasta vsk. 5.klases skolēna Pjotra Kaspera gatavotais, 2. vietā Liepājas SIP 5.klasnieka Salvja Bozuļa auto. 3.vietā 2 modeļi, kuri piedalījās arī ātrumsacensībās no Kalnciema pagasta vidusskolas – Maksima Prokofjeva un Artūra Okuņeva auto. Kalnciemiešu auto gatavošanā izmantojuši arī mūsdienīgas tehnoloģijas izgatavojot ritenīšus uz CNC.

Tautisko auto grupa, kaut arī skaitliski neliela izcēla katra autora izpratni par etnogrāfiju. Godalgoti tika abi Liepājas SIP skolēna Ingusa Kalniņa auto un patrotiskais ar Latvijas karoga elementu veidotais Rīgas 28.vidusskolas 6.klases skolēna Maksima Šņores rūpīgi noformētais auto.

Dabīgā koka dizaina auto grupā koka raksts bija izmantots kā “pamatkrāsa”. Šai grupā godalgas saņēma Zālītes SIP audzēkņi – Ernests Zuikins (9.kl.), Emīls Samkovs (9. kl. galdnieka palīga profesionālā programmā) un Rīgas 28.vidusskolas pulciņa RIPO AUTO kolektīvais darbs.

“Pop art” grupā 1.vietu saņēma Rīgas 28.vidusskolas 7.klases skolēna Sanda Reinsona auto ar haizivi. Godalgu saņēma Anetes Aizpurietes noformētais vasarīgais auto. Anetei ir tikai 5 gadi, bet viņa jau aktīvi darbojas Jaunrades skolas studijā RIPO AUTO Baldonē. Anetes auto papildus saņēma arī specbalvu “Roku darbs”, kas arī bija no DM tehnika (www.zalesplaveji.lv ). Godalgoti arī Kristians Berelis (Baldones vidusskolas 2.klase, Bērnu pēspusdienas centrs “Baltais Ērglis”), Linda Sause no Brocēnu vidusskolas 6.klases, kura aktīvi darbojas Bērnu un jauniešu centrā “KOPĀ”.

Retro grupas dažādībā izcēlās Pjotrs Kaspers no Kalnciema pagasta vidusskolas 5.klases un Zālītes SIP (9p – galdnieka palīga programma) audzēknis Emīls Samkovs ar savu tikai dizainam pieteikto auto. Godalgoti arī Salvis Bazulis no Liepājas SIP 5.klases un piektklasnieks no Kalnciema pagasta vidusskolas Emīls Belovs.

Grupā “spēles ar formu” piešķīra 3 pirmās vietas – Kalnciema pagasta vidusskolas 8.klases skolēnu Maksima Prokofjeva un Denisa Filimonova un Dzimtmisas pamatskolas 9.klases skolēna Rinalda Zvejnieka (Iecavas novads) gatavotie auto. Otrās vietas šai grupā Viesturam Biģelim (Liepājas SIP 9.klase) un atkal Kalnciems – Artūrs Okuņevs (8.kl.), Ņikita Petkovs (5.kl.). 3./4.vieta – jauniešiem no Brocēnu Bērnu un jauniešu centra “KOPĀ”: Ārim Ārniekam (6.kl. Brocēnu vsk. – viņam bija sagatavoti 5 auto!), Renāram Beinarovičam no Blīdenes vidusskolas 6.klases un Jevgenijam Varenko no Liepājas SIP 7.klases.

Militārajā grupā godalgas Rīgas 28.vidusskolas RIPO AUTO pulciņa kopdarbiem tankam un dažādajiem armijas auto, ko pirmo reizi gatavoja, kad skolu apmeklēja Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Ši tematika skolā iederas, jo šeit apgūst arī Dzimtenes aizsardzības programmu jau no 7.klases. Skola piedāvā arī iespēju dzīvot kopmītnē jauniešiem, kuri nedzīvo Rīgā.

Unikālie Brocēnu kravas auto izpelnījās uzslavas un godalgas saņēma cementa vedēji “Cemex”, ko izgatavojuši Renārs Beinarovičs un Āris Ārnieks, abi sestklasnieki, kuri darbojas Brocēnu bērnu un jauniešu centrā kopā un  Brocēnu novada kultūras un izglītības centra RIPO AUTO darbnīcā. Arī pārējie dalībnieki ieinteresējās par ierosinājumu nākošā reizē sacensties arī ar izgatavotiem kravas auto.

Atbraukušie pedagogi apskatīja skolotāja Arnolda Ziemeļa darbnīcu un daudzveidīgos darbus, kā arī dalījās ar savām idejām un ierosmēm. Visi – ir ieguvēji, un īpaši skolēni, kuriem bija iespēja redzēt lielo auto modeļu dažādību un izvērtēt arī citu skolu auto, iegūt jaunas idejas dizainam un dalīties savā pieredzē un zināšanās “autobūvē”, kas iegūtas katram savā skolā vai interešu programmā. Liepājnieki Jānis Silinieks un Jānis Celinskis, bija tie no kuriem A.Ziemelis sāka koka auto modeļu gatavošanu. Jānis Stankevičs no Kalnciema jau šogad ir atbraucis ar ļoti kvalitātīvien un interesantiem auto un īpaša iezīme, ka izmantotas tehnoloģijas, lietojot CNC iespējas. Juris Bidzāns, pārstāvēja Zālītes SIP (tur A.Ziemelis iepriekš strādājot aizsāka RIPO AUTO) un Dzimtmisas pamatskolu. Aktīvais Zigmunds Zaļenko, kurš vēl iepriekšējā gadā bija atbraucis apskatīt, šogad jau ar Cemex Iespēju fonda un pašvaldības atbalstu ir strauji attīstījis RIPO AUTO kustību Brocēnos, Blīdenē un Saldū. Pedagogi guva jaunas atziņas, idejas un ierosmi turpmākai darbībai. Jaunu pieredzi guva arī Baldones bērnu pēcpusdienas centra vadītāja Iluta Aizpuriete, kura jau divus gadus aktīvi atbalstījusi RIPO AUTO studiju Baldonē, ko kā brīvprātīgais vada šo sacensību atbildīgais – skolotājs, Jaunrades skolas direktors Arnolds Ziemelis.

Par šo notikumu un RIPO AUTO darbību saņemtas pozitīvas atsauksmes gan no jauniešiem un vecākiem – no visiem, kuri tajā dienā bija klāt. “Velokafe” pārstāvji cildināja skolēnu interesi un izpratni par videi draudzīgo elektro aprīkojumu, kas veidojas jau automodeļus gatavojot un sarunās ar skolotājiem“ Velokafe pār sacensībām savu viedokli SIA “Velokafe” vadītāja Anna Kostina-Tihonova pauda rakstiski “…Pasākums bija tiešām skaists un labs…Ļoti brīnišķīgi noorganizēts un jauks pasākums! Viss bija pārdomāts – diplomi, ēšana, dāvanas uzvarētājiem! Šadus pasākumus vajag.”.

Žūrijas komisijā jau otro gadu bija Tālivaldis Muzikants, Baldones mākslas skolas direktors, dizaina maģistrs. Viņš uzteica modeļu ātruma un dizaina kvalitātes redzamu uzlabošanos, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Vērtējot uzvarētājus nebija viegli noteikt – katram modelim bija unikālas un labas iezīmes, bet kritēriji tomēr ļāva noteikt godalgojamos, bet tas tomēr nenosaka, ka citi nav godalgas pelnījuši – noteikti ir iespēja uzlabot darbus nākošās sacensībās un konkursā.

VISC vecākais referents Jānis Rage-Raģis uz šo notikumu skatījās ar tehniskās jaunrades profesionāļa skatu un no Pasaules līmeņa pasākumu organizatora skatu punkta. Viņš bija žūrijas komisijā un ne tikai skatījās ātrumsacensības, bet arī vērtēja, īpaši atzīstot dizaina lielo daudzveidību (kaut gan katrs sāk no vienāda klucīša). J.Rage-Raģis uzsvēra, ka RIPO AUTO ir ļoti laba kustība, jo attīsta jauniešos gan konstruktora iemaņas, gan kokapstrādes prasmes, kā arī veido izpratni par dizainu. J.Rage-Raģis uzsvēra, būtiski, ka šai darbībai nepieciešami nelieli resursi, kas pieejami praktiski katrai skolai un interešu izglītības iestādei, lai sāktu šo atraktīvo darbību vispirms kā roku darbu, bet tālāk attīstot plašāk.

Sakām paldies visiem, kuri aktīvi piedalījās, visiem, kuri savus auto modeļus demonstrēja arī ārpus konkursa un katram atbalstītājam, līdzjutējam un balvu fonda veidotājam. Tiekamies nākoša pavasarī!

 

 

Kolektīva un žūrijas RIPO AUTO vārdā

Arnolds Ziemelis